• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547

  DÜNÜN YANLIŞLARI, BU GÜNÜN GERÇEKLERİ OLUYOR!

  11.09.2017 09:30
  Hasan Suiçmez / yazar

  Hasan Suiçmez / yazar

  Elimde olsaydı Türk milletini yönetecek olan her dönemin liderlerini öncelikle sıkı bir tarih eğitimine tabi tutar, sonunda da, tarih eğitimi ile ilgili yapılacak sınavdan; 10 üzerinden 10 alanların devletin başına geçmesine rıza gösterirdim! Çünkü bu günkü gelişmeler, dünkü kör ihtirasların kuvvete dayanarak hayat bulması halidir! Dünkü olayların sebeplerini göz önünde bulundurmayan, irdelemeyen yöneticiler, bu günkü olayların sonuçlarını doğru olarak tahmin edemezler! Böyle bir gelişme ise devletlerin yıkılması, milletlerin perişan olması ile neticelenir! Allah korusun bu milletin bir daha böyle bir gelişme ile imtihan edilmemesi en büyük dileğimizdir.

  Tarihe bir göz attığımız da görüyoruz ki, Anadolu da devlet kuran Osmanlı, sırf mezhebi taassuplarından dolayı, 1925 yılına kadar Türk hanedanlar tarafından yönetilen İran’daki devletlerle sağlıklı ilişkiler kuramamışlardır. Bu durum Orta Asya Ata vatanımızla aramıza kalın duvarların örülmesine sebep olmuştur. Bu gün bile nüfusunun yarısı Türk olan İran ile ilişkilerimiz aynı tarihi hataların tekrarlanmasından dolayı ileri gidememektedir. Hâlbuki ki devletlerarası ilişkilerde duygusallıklara yer yoktur. Bu ilişki körlüğü bize belki de Orta Asya’yı kaybettirmiştir.

  1.dünya savaşına kadar bir eyaletimiz olan Irak ile ilişkilerimiz de benzer özellikler taşımaktadır. Önce İngiltere mandatörlüğünde elimizden aldılar, sonra destekleyip bağımsız hale getirdiler, daha sonra da bu günlere gelinceye kadar başımızı ağrıttılar, bu gün de başımıza bela kestirdiler. Bu da yetmiyormuş gibi; Musul’umuzu, Kerkük’ümüzü de bizden koparmanın aleni planlarını sahnelemeye başladılar. Kuzey Irak Yerel Yönetiminin başkenti sayılan başta Erbil olmak üzere; Süleymaniye ile Dohak ve diğer şehirlerinin alt yapılarını Avrupa’yı tarzda yapan Türkiye, dünyanın en büyük ve modern havaalanlarını buraya yapan Türkiye! Ama ne ilginçtir ki; müteahhitlerimiz, üç kuruş-beş kuruş kazanıyorlar diye bu çalışmaları yaptıranların gerçek niyetlerini de bir kere olsun sorgulamayan, okuyamayan Türkiye, bu gün “referandum ihaneti” ile karşı karşıya kalmıştır. Daha önceleri olduğu gibi; birkaç istemezük demeçleri, arkasından tanimazük efelenmeleri, arkasından da; “eeee ne yapalım yani milleti savaşa mı sokalım” teslimiyeti ile biteceği belli ve aşikâr olan bir gelişme! Çok ama çok yazık!

  Tarihi Anadolu devletler tarihimizden daha da eski olan kadım Türk yurdu Suriye ise bir başka çelişki. 1000 km’ye yakın sınırımız olan Suriye ile ilişkilerimizi bozmak için düşman devletler plan yapmış olsalar dı, ancak bu kadar başarılı olabilirlerdi. Suriye’nin toprak bütünlüğü Türkiye için hayati bir önem taşımasına rağmen; kendi ellerimizle bu bütünlüğü bozmak için var gücümüz ile uğraştık, bu gün ise; Suriye’nin kuzeyinden Akdeniz’e açılacak bir “Kürt koridoru” kurdurmayız diye avaz avaz bağırıyoruz! Peki, ama bunu nasıl önleyeceğiz bilen var mı? Her şeyini vermeye razı olan ancak bir karış toprağı için dünyayı düşmanlarına dar eden milletimizin Ege denizindeki 18 adası sessiz sedasız Yunanistan tarafından işgal edilmiş, üstelik bununla da yetinilmeyerek; Türkiye’nin gözleri önünde, Yunanistan savunma bakanı ile Genel Kurmay Başkanı bu adalarda “mangal partileri” düzenleyebilmişlerdir. Aklın alacağı işler değil bunlar! Sessizliğimiz ise hayra alamet görülmemektedir!

  Rusya ile tarih boyunca, inişli-çıkışlı olan ilişkilerimiz “kerhen” devam etmektedir ancak ne zaman ne şekilde bozulacağı meçhuldür! Çünkü Ruslar hiç sebep yokken tarihte Türk milletine tam 40 defa savaş açarak yok etmek istemişlerdir! Dost olmak ve de kalmak için elimizden geleni yapmalıyız ancak, bu tarihi gerçekleri de bilmek zorundayız!

  Söylem ve eylemlerini daha çok iç politik kazanımlarına göre önceleyen yönetimler, dış politika körlüğü yüzünden bir anda çok tehlikeli tehditlerle karşı karşıya kalabilirler! Bedelini hepimiz ödeyeceğimiz için, uyarı yapmak hakkımızı kullandığımızın bilinmesini istiyoruz.

  Bu yaklaşımlar; politika ve devletlerarası ilişkilerdeki dünün-geçmişin yanlışlarını, ne yazık ki; bu günün gerçekleri haline getirebiliyor!

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Mustafa EFENDİOĞLU
  12 Eylül 2017 Salı 10:39
  10:39
  Çok doğru tespitler ışığında çok güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık....
  95.1.117.74
  Mustafa efendioğl
  11 Eylül 2017 19:53
  Çok yerinde tespitlerle çok güzel bir yazı
  178.245.80.243
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim