• BIST 93.043
 • Altın 193,340
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759

  DOKUNMAK, İKİ AYRİ BESTE

  30.05.2016 09:12
  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Kenan Kuru / köşe yazarı

   Şark meselesinin yerine Oryantalizm adının verilerek gayesine de; “Doğruyu araştıran bir bilim” nitelemesi yapıldığı bilinmektedir. 
   Yapılan bu niteleme ile doğruyu araştıran bilim tarif edilmesine rağmen, asıl gaye ve hedefleri zamanla anlaşılmıştır. Dokunulmazlıkların kaldırılmasının demokrasiye kazandırdığı değerleri ile hayatın getirdiklerine bakmakta fayda mülahaza ediyorum. Buradan bakıldığında da günümüzde Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının istenmemesini görmek mümkündür.  
   Anayasanın tanıdığı haklarla Milletvekili ve diğer dokunulmazlıklara Trabzon TÜRKAV olarak yaptığımız açıklamaları ve yazdığım yazıları kamuoyu ile paylaşmıştık.” Dokunmak gerekmektedir” dedik. Bölücü teröre şehit düşen Mehmetçiklerimiz, katledilen çocuklar, millete hizmet getirmek için günün her saatinde kamu adına görev yapan kamu çalışanları adına tarafız dedik. Anayasal hakların arkasına sığınan ve bölücü teröre destek açıklamalarıyla ortada olanlara hukuk devleti içinde yaptırım olmalıdır dedik. Ve bu gün TBMM üyelerinin, Milletvekili dokunulmazlığına dokunulduğu görülmüştür.  
   Neden? 
   Gün geçmiyor ki, Milletvekili vasfı taşınılarak Türk Milletinin değerlerine, varlığına ve kutsallarına karşı samimiyetsiz yaklaşımlar gösterilmesin.  
   Ne adına? 
   Milletvekili sıfatıyla.  
   Gayrı samimi düşüncelerle hesap içinde ki davranışlarıyla yerel yönetimi elinde bulunduranların, Türk Milletinin meclisinde görev yapanların samimiyet sizce iştahı kabarmıştır.  
   Tek Devlet, tek Bayrak, tek Vatan sadakatinin tartışılmış olması Milletin vicdanında yer bulmamıştır. Milletvekili sıfatı taşıyanların samimiyetsizliğine en güzel cevabı ise bölge halkı vermektedir. Adıl, objektif olan yargının kararlılığı beklenilmektedir. 
   Milli, sosyo - kültürel bütünlüğü zaafa uğramış bir toplum içinde yaşamak ruhi bozuklukların koruyucusu durumunda olduğundan varlık sebebi olan değerlere, ahlaka ve hukuka bağlılıkların kaybolmasına da neden olmaktadır.  
   Oryantalizm doğruyu araştıran bir bilim olmadığı tarihi tecrübelerle Ortadoğu’da, Afganistan’da, Pakistan’da ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerindeki topluluklarda açık örnekleri görülmemekte midir? Önemli tarihçi Arnold Toynbee’nin ifadesi ile Batı kendi sınırları içinde demokrasinin bütün kurallarını istemesine rağmen sınırları dışına çıkınca sadece” Sömürgeci “olmuştur. Sömürgeci insanların insani ideallerle faaliyet göstermesi mümkün olmadığı gibi, kökü dışarıda olduğu anlaşılan ve kendi seçmenlerinin de tepkisi bulunan Milletvekili yeterliliğinin bulunmadığı yasa ile de ortaya konulması gerekmekte idi. 
   Dünyanın hangi ülkesin de o ülkenin değerlerine karşı tutumu ile milletvekili bulunmaktadır. Milletvekili dokunulmazlığı Anayasanın tanıdığı yetki ve sorumluluğuyla anlamlı hale gelmiş olmasına rağmen, TBMM ‘de görev yapıp Türk milletinin değerlerine, birlik ve bütünlüğüne karşı her türlü kepazelikle tavır sergileyenlere elbette dokunmak gerekmektedir. 
   Birbirinden habersiz iki ayrı anlayışın aynı besteyi yapmaları herhalde imkânsız denecek kadar uzak bir ihtimaldir.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim