• BIST 100.237
 • Altın 279,827
 • Dolar 5,7344
 • Euro 6,3129

  Divan Kurulu Başkan Adayı Nadir Saral Merak Edilenleri Açıkladı

  Divan Kurulu Başkan Adayı Nadir Saral Merak Edilenleri Açıkladı
  09.02.2015 22:47
  Trabzonspor Divan Kurulu Başkan Adayı Nadir Saral, yapılacak olan seçim öncesinde Medya Trabzon'un sorularına cevap vererek merak edilenleri açıkladı.

  Trabzonspor Divan Kurulu Başkanlığı seçimi 14 Şubat'ta gerçekleştirilecek. Bu seçin öncesinde ekibini kurarak aday olan Nadir Saral, Medya Trabzon'un sorularına cevap verdi. Birlik ve beraberlik mesajları veren Saral, neden aday olduğundan nasıl bir Divan Başkanı olacağına kadar tüm soruları içtenlikle cevapladı.

  Trabzonspor Divan Kurulu Başkanlığı'na aday olma sebepleriniz neler?

  20 Aralık'ta yapılan Mali Kongre'de yaşanan olaylar Trabzonspor’a zarar verdi, bölünmelere yol açtı. Yaşımın ve tecrübelerimin bana verdiği güçle Trabzonspor'a verilecek zararlara mani olmak, ayrılıklara engel olmak, uzlaşma ortamı sağlamak, en önemlisi de camianın Divan Kurulundan beklentilerini karşılamak düşüncesi ile Divan Başkanlık Kurulu Başkanı adayı oldum.

  1-182.jpg

  Sayın Ali Sürmen’in adaylığı için ne düşünüyorsunuz?

  Biliyorsunuz mali kongrede Sayın Ali Sürmen kongre divan başkanlığına aday oldu. Bazı tartışmalar yaşandı. Sonrasında Ali Sürmen davacı oldu. Şimdi de Divan Başkanlık Kurulu Başkanlığı’na aday oldu. Ama mali kongrede yaşadığı olaylarda haklı olmasına rağmen, Divan Başkanı seçilmesi halinde mevcut yönetim ile arasında bir kriz çıkarabilir ve kavga ortamı daha da büyür kanaatindeyim.

  Son günlerde kamuoyunda "Divan Kurulu Başkanlığı" hakkında olsa da olur olmasa da olur şeklinde bir algı yaratılmaya çalışıyor. Bu konuda düşünceniz ne?

  Trabzonspor Divanı eskiden bu kadar gündeme gelmezdi. Kulüp büyüdükçe, sorunlar arttıkça, daha fazla konuşulur oldu, beklentiler arttı. Divan önemlidir. Divan Kurulu bir kulüpte akil heyeti topluluğudur. Yönetimlere tavsiye verir, camiaya önayak olur. Bundan daha önemlisi bir yönetim boşluğu olduğu anda kulübü teslim alır ve kulübü sokakta bırakmaz. Olmazsa ne olur? Babasız bir aile gibi olur? Divan olmazsa olmaz.

  Seçilmeniz halinde şimdiki başkan ve mesai arkadaşınız Sayın Ali Özbak'ın yönetim şeklinden daha farklı bir görüntü mü vereceksiniz yoksa Trabzonspor Divan Kurulu Başkanlığı eskinin bir devamı mı olacak?

  Sayın Ali Özbak’ın başkanlığındaki Divan Başkanlık Kurulu Trabzonspor tüzüğünün Divan Kurulu'na tanıdığı yetkileri kullanmaya çalışmıştır. Kamuoyunda “Bu Divan ne yapar?” deniyor. Divanın yetkileri tüzükte bellidir. Tüzüğün kendisine tanıdığı yetkilerin dışına çıkması demek, kulüpte bir kaos ortamı yaratmak demektir. İki başlılık demektir. Bunu kimse benden ve ekibimden beklemesin. Elbette ki Sayın Ali Özbak döneminin eksiklikleri olmuştur. Ali Özbak döneminde faaliyetler basın yoluyla yapılmadı. Bundan sonra da basın yoluyla yapılmayacaktır. Bunu bekleyenler çok olmuştur. Divan hiç bir şey yapmamıştır diyenlere bir cevap olsun diye söylüyorum. Biz gerektiğinde Trabzonspor’un tüm kurullarını toplayarak, yönetimle bir araya gelerek eleştirilerimizi, tavsiyelerimizi yaptık. Tavsiyelere uymak yönetimin bileceği iştir. Uymazsa hesabını verir. Ama yönetimler divana değil genel kurula hesap verir. Biz Divan olarak görevimizi yapmaya çalıştık. Bunun dışında, özellikle kavga bekleyenlere söylüyorum, seçildiğimiz takdirde bizden de kavga beklemesinler. Bırakın yeni kavgayı, var olan kavgaların üzerine kül atmayı düşünüyoruz. Bu kopuklukları, ayrılıkları birleştirici adımlar atacağız. Biraz ütopik olacak ama karıncanın hacca gitmesi gibi tarif edebiliriz. Mutlaka bu birlikteliği sağlamak adına adımlar atacağız. Şunu da ilave etmek gerek. Trabzonspor Divanının geçmişten gelen bir tarzı var. Ama Trabzonspor artık eski Trabzonspor değil. Üyesi çok, bütçesi çok, sorunları çok, borcu çok. Camianın Divan’dan beklentisi de artık eskisi gibi değil. Daha fazla inisiyatif almasını bekliyorlar. Bu beklentiler de haklıdır. Biz de, yine üzerine basarak söylüyorum “tüzüğün verdiği yetkileri aşmadan” o beklentilere uygun davranacağız. Zaten ekibimi de oluştururken bu beklentileri de hesaba kattık. Ama bir kez daha belirteyim: Bizim yetkilerimiz ile Yönetimin yetkileri arasında ince bir çizgi var. O çizgiyi aşarsanız problem olur. Yönetimleri genel kurul seçer, yönetimlere hesabı genel kurul sorar. Divan Kurulu hesap sorma makamı değildir. Yönetime muhalefet etme makamı değildir. Genel Kurulun iradesini koruma makamıdır.

  2-138.jpg

  Mevcut Yönetimin adayı mısınız?

  Kimsenin adayı olmam, olmayız. Trabzonspor’un adamı, Trabzonspor’un adayıyız. Bu yakıştırma hem bana hem de ekip arkadaşlarıma hakarettir. Tamamen kendi irademizle ortaya çıktık. Bu durum çok speküle ediliyor. Bilhassa Sayın Ali Kemal Başaran'ın şahsıma destek olması kullanılmaya çalışılıyor. Asla öyle bir şey yok. Ali Kemal Başaran benim arkadaşımdır. 25 yıl beraber siyaset yaptık, bir yolda yürüdük. Onun milletvekili seçilmesinde benim çok katkım, yardımlarım olmuştur. O da bunu fırsat bilerek, bu vefa borcunu ödemek için bana yardım etmek istemiştir. Kaldı ki ondan ben yardım da istemedim. O beni aradı, “Hayırlı olsun aday olmuşsun, sana destek olacağım, borcumu ödeyeceğim” dedi. Bende kendisine, “Sağolun vekilim. Biz helalleşmiştik, borç alacak yok ortada, teşekkür ederim, kimseyi de aramazsan iyi olur, yanlış anlaşılmalara yol açarsın” dedim. Fakat o durmadı eşini dostunu aradı. Dediğim gibi Ali Kemal Beyin insanları araması bu algıya neden olmuş olabilir ama asla öyle bir şey yok.

  Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ile ilişkileriniz nasıl? Aday olmadan önce görüştünüz mü?

  Yönetimle görüştüm mü? Evet görüştüm. Adaylığımı açıklamadan önce yönetimin de bir aday çıkaracağı yönünde bir haber geldi kulağıma. Bunun üzerine Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu'nu arayarak, “Sizin bir adayınız olacak mı” dedim. Kendisi de bana, “Hayır benim adayım yok, olamaz da, biz tarafsızız, hayırlı olsun, Allah yolunuzu açık etsin” dedi. Konuştuğumuzun hepsi bu kadar. Bunu speküle edenler kendileri gidip destek istediler. Mahkemeye verdikleri, savcılığa suç duyurusunda bulundukları, şikâyet ettikleri Başkan Hacıosmanoğlu'nu nezaket ziyaretine gittiler. Bu ne kadar nezaketli bir iştir bilemiyorum ama maalesef bunlar seçim takvimi içerisinde olabiliyor. Bizde sineye çekiyoruz.

  3-111.jpg

  Trabzonspor'un tüzüğünün çok geri kalmış olduğu ve yenilenmesi gerektiği ifade ediliyor. Bu konuya bakış açınız ne?

  Bu tüzüğün yanlış, eksik, günümüze uymayan tarafları var. Tüzüğün yenilenmesi gerektiği konusunda tartışma yok. Ama tüzük yapmak tek başına Divan Kurulunun işi değil. Bu konuda da Divan’ın yetkisi tüzükte belli. Önderlik etmek, tavsiyede bulunmak. Yönetimler istemezse Divan Kurulu tek başına tüzük yapamaz. Çalışma yapar ama genel kuruldan nasıl geçecek? Şimdi Sayın Ali Sürmen “ben başkan olursam tüzüğü değiştireceğim” diyor. Tüzüğü tek başına nasıl değiştireceksin. Bir tarihte Tüzük Tadilat Komisyonu Başkanlığı verildi sayın Ali Sürmen'e. Onu o zaman yapamadı, komisyon başkanıyken, Trabzonspor’un yöneticisiyken yapamadı. Şimdi Divan Başkanı seçilirse ve yönetim istemezse bunu nasıl yapacak? Tüzüğü değiştirmeyi yönetim de isteyecek. Biz seçilirsek yine tüzük çalışması yaparız, yönetime tavsiyede bulunuruz. Tüzük genel kuruldan geçecek ki yürürlüğe girsin. Tüzüğün değişmesi gerektiğini biz zaten geçmiş dönemde gündeme getirdik. Taslak da hazırlandı. Yönetime tavsiyelerde bulunduk ancak yönetim bu tavsiyelerimize ilgi göstermedi.

  Trabzonspor'da yönetim ve muhalefet olarak çekişme halinde olan ikili bir görüntü söz konusu. Bu durum size göre Trabzonspor’a zarar veriyor mu? Başkan seçilmeniz bu konuda ne yapacaksınız?

  Evet şu anda bu ikili görüntü var. Şu anda sadece yönetim ve muhalefet varmış görünüyor ama yarın bir seçim olduğundan muhalefet te birkaç parçaya bölünür, her kes kendi adayı etrafında toplanır. Camiayı tamamen barıştırmak çok iddialı bir cevap olur. İstemeseniz de, beğenmeseniz de bu yönetim Genel Kurul'da sandıktan çıkmış bir yönetimdir. İcraatlarını beğenmiyor olabilirsiniz ama Trabzonspor'u şu anda temsil eden insanlar bunlar. Biz bir kere bu insanlara kulüp başkanı ve kulüp yöneticisi olarak saygı göstermek zorundayız. Bunun bir kere altını çiziyorum. Eleştiri bir mükâfattır. Ancak ne eleştiriyi yapan bunu bir mükâfat olsun diye yerine getiriyor ne de eleştirilen bunu bir mükâfat olarak kabul ediyor. Yani eleştiri kültürümüz eksik. Burada bizim görevimiz bunları barıştırmak yerine önce yumuşatmak, eleştiri kültürüne alıştırmak, eleştirinin bir mükâfat olduğunu kabul ettirmek. Bunları eğer kabul ettirebilirsek bu sertlik biraz kırılır, yumuşar diye düşünüyorum. Oradan işe başlayacağız. Buradaki en büyük güvencem benim Divan Başkanı sıfatından önce adımı, hatırımı kullanarak yapmaya çalışacağım. Ben İbrahim Hacıosmanoğlu yönetime zamanında oy vermedim, desteklemedim, hatta oy verilmemesi gerektiğini de çok anlattım ama seçildiler. Seçildikten sonra da Trabzonspor'un başkanı olduğu için İbrahim Hacıosmanoğlu’na saygı gösterdim. O da daha önceden tanıdığı Nadir Saral'a gösterilmesi gereken saygıyı her zaman göstermiştir. Ancak İbrahim Hacıosmanoğlu’nun icraatlarını beğendiğimi söyleyemem. Birçoğu yanlıştır ama kırmak, dökmek, hatta hakarete vardırarak eleştirmek Trabzonspor için çok büyük bir tehlikedir. Burada en önemli şey birbirimizi sevmemizi sağlamaktır. Şikâyet ediyoruz, TFF bizi sevmiyor, hakemler bizi sevmiyor, diğer kulüpler bizi sevmiyor. Peki, hiç kendimizi sorguladık mı? Biz kendimizi seviyor muyuz, biz birbirimizi seviyor muyuz? Bugün 1500 kişi imza vermiş bu yönetim gitsin. Bir arkadaşımız kongrenin iptali için mahkemeye başvurmuş, 20 Aralık Kongresi'nden sonra bir sürü şikâyetler yapılmış, savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş, bundan önceki başkanı mahkemeye vermişler, ondan önceki başkan mahkemeye vermiş, bir başkan şimdiki başkanı mahkemeye veriyor. Paramparça olmuşuz. Şimdi bu Trabzonspor'un hak ettiği bir durum değildir. Ben Divan Başkanı seçilirsen “kavgaları bitireceğim” dersem çok iddialı konuşmuş olurum. Ancak yumuşatmak, azaltmak ve en azından bundan sonra atılacak adımları daha düzgün atmak adına çalışmalar yapacağız. Ben Nadir Saral olarak geçmişte siyaset de yaptım. Trabzonspor’da yöneticilik te yaptım. Divan Başkanlık Kurulunda da görev aldım. Hep kavgadan uzak durdum, uzlaştırıcı olmaya çalıştım. Bulunduğum ortamın saygınlığını korumaya çalıştım. Sağ olsunlar bu camiada bizi severler, sayarlar. Oluşturduğumuz ekip arkadaşlarım ile birlikte bu yönde çalışacağımızı söz verebilirim. Bu tarafları barıştıracağım demek çok iddialı olur. Hatta şunu söyleyeyim, palavra olur.

  Listenizi oluştururken nelere dikkat ettiniz?

  Biraz önce söyledim. Divan Başkanlığından beklentiler artıyor. Biz de o beklentileri dikkate alarak tem Trabzonspor’u bilen, hem de yönetme tecrübesi olan bir liste oluşturmaya çalıştık. Trabzonspor Divan’ına yakışacak, Divan'ı temsil edecek, o makamı doldurabilecek arkadaşları tercih ettim. Yoksa oya dayalı tercihler yapmadım. Seçilmek için değil çalışmak için bir liste oluşturdum. Arkadaşlarımız arasında, gerek Trabzonspor’da, gerek kamuda gerek se özelde önemli görevler yapmış kişiler var.

  Ekibinizde kimler var?

  Kısaca bilgi vereyim. Osman Necip Sevinç, Yüksek Mühendis, Karayolları Bölge Müdürlüğü, Trabzon Belediyesi Meclis Üyeliği ve Trabzon Belediye Başkan Yardımcılığı yaptı.

  Ahmet Faik Yavuz, Sanayici, Türkiye Hentbol Federasyonu yöneticiliği, Türkiye Hentbol Federasyonu Başkan Vekilliği görevleri yaptı.

  İsmail Aydın, Bankacı-Sigortacı, Amatör spor kulüplerinde yöneticilik yaptı. Halen İş Bankası Emeklileri Derneği Trabzon Şubesi Başkanı

  Ahmet Fazıl Pirselimoğlu, Emekli Teknisyen, Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu ve Disiplin Kurulu’nda görev yaptı Güven Hacısalihoğlu, Eğitimci, Akçaabat Sebatspor kulübünde başkanlık ve Yöneticilik yaptı.

  Tuncay Eyüpoğlu, İnşaat Mühendisi, 30 yıl boyunca Bayındırlık teşkilatında Baş Mühendis, Şube Müdürü ve Bayındırlık İl Müdürlüğü görevleri yaptı. Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulunda görev yaptı.

  Hakan Orhan, Avukat, Trabzon Barosunda yöneticilik ve genel sekreterlik yaptı. Trabzonspor Denetleme Kurulu’nda görev yaptı.

  Son bir mesajınız var mı?

  Bir kez daha vurgulamak istiyorum. Biz ne iktidarın ne de muhalefetin adayıyız. Biz Trabzonspor’un menfaatlerinin adayıyız. 14 Şubat Sevgililer Günü'nde yapılacak olan bu kongreye bütün Divan üyelerinin iştirak etmesini bekliyoruz. Divan Başkanlık Kurulu seçimi ilk defa bir yarışa sahne oluyor. Bu seçimde duyarlılıklarını gösterip, duygularıyla değil akıl ve mantıklarıyla oy kullanmalarını rica ediyorum. Herkese selam ve saygılarımı sunuyorum.

  Röportaj: Engin Uzunoğlu

  Etiketler: ,

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Berkay İçin Nabız Yoklanıyor19 Temmuz 2019 Cuma 17:06
 • Şok... Trabzonspor’un Kamp Kadrosunda Onlar Yok!18 Temmuz 2019 Perşembe 11:40
 • Trabzonspor’da Şok İstifa…15 Temmuz 2019 Pazartesi 12:54
 • Bu İş Golcüsüz Olmaz!12 Temmuz 2019 Cuma 17:40
 • Biraz Sabır Beyler!12 Temmuz 2019 Cuma 17:37
 • Alkışlar Ahmet Metin Genç’e…08 Temmuz 2019 Pazartesi 20:07
 • Traktör İstiyordu Para Verilip Gönderildi!08 Temmuz 2019 Pazartesi 15:58
 • Yusuf İçin Lille’den Resmi Açıklama!06 Temmuz 2019 Cumartesi 15:32
 • Golcüler Elden Kaçıyor!06 Temmuz 2019 Cumartesi 14:32
 • Trabzonspor Avrupa Kupalarına katılıyor!05 Temmuz 2019 Cuma 17:44
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 684 08 93 | Faks : | Haber Yazılımı: CM Bilişim