• BIST 106.843
 • Altın 142,689
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209

  Dersim İsyanının Bilinmeyenleri

  27.11.2014 10:16
  Ömer Arslan / Yazar

  Ömer Arslan / Yazar

  Dönemin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Kasım 2011 günü yaptığı konuşmada, 9 Ağustos 1939 tarihli bir belgede Dersimde 13 bin 806 kişinin öldürüldüğünün ifade edildiğini belirtmiş ve Dersimde yaşananlar için; "eğer devlet adına özür dilenecekse, böyle bir literatür varsa ben özür dilerim, diliyorum" diyerek "devlet adına" özür dilemeyi kabul edebileceğini belirtmiştir. 1937 ve 1938 yıllarında Devlet Dersimde katliam yapmıştı dedi.O günden buyana her yerde bu olay tartışıldı.Tarihi bilenlerde bilmeyenlerde tartıştı.Olaylar tamamen çarpıtılarak Halka empoze edilmeye çalışıldı.Gerçekler tümü ile Halkımızdan saklandı.Halkımızın beyninde gerçekten Dersimde Türk Askeri katliam yapmış izlenimi yer etmeye başladı.Halbuki Dersim olayı,Doğuda aralıklarla yapılan 21 Kürt isyanının en büyüğü idi.Arkasında Fransız ve İngilizler bulunmaktadır.Amaç Birinci Dünya savaşında elde edemediklerini ,Kürtleri ayaklandırarak elde etmeyi umuyorlardı.Seyit Rızanın Dersimde yaptığı sivil katliamları,1983 yılında başlayıp günümüze kadar devam eden PKK nın Güney Doğu Anadolu’da yaptığı acımasız katliamlardan hiçbir farkı yoktur. Bu günlerin Abdullah Öçalanın başlattığı isyanın amaçları ne ise,O gün SEYİT RIZANIN başlattığı isyan ve amacı da odur.

  Dersim çevresinde isyancılar kendilerine göre devlet kurmuşlar. Bugünde PKK örgütü Güney Doğu Anadolu’da Kürt Devleti kurma mücadelesi veriyor. Geçmişte bu tür isyanlara ve Halkı ezenlere devlet terbiyesi gereği asla izin vermeyen Devlet adamları vardı. Şimdi ise terör örgütüne boyun eğen, her dediğini iki yapmayan, yavaş yavaş doğuda devlet kurulması için gerekli adımların atılmasına müsaade eden basiretsiz Devlet adamları var. Doğuda Kamu düzeni PKK nın gençlik yapılanmasına terk edilmiş. Bir devletin hemen hemen tüm organları oluşmuş. İdareciler hale daha çözüm diyor. Gerçekten Türkiye yavaş yavaş çözülüyor. Geçmişte Ülke çözülmesin diye, Dersimdeki isyan Devlet tarafından bastırılmıştır. Bügün ise isyancılarla iş birliği yapılarak ülke bölünüyor. Tarihi okumayanlara hatırlatmak isterim. Dersin isyanını gerçeklerini Halkımızdan saklamaya çalışan bazı gafillerin söyledikleri, sadece Ülkemizde geçmişimizi karalamakta birbiri ile yarışan soysuzlardır.

  Dersimin kısaca gerçekleri nelerdir: 1937 yılında Atatürk Singeç Köprüsü'nün açılışını yapmak üzere Dersime gidecekti. Bu köprünün güvenliği sağlamak amacıyla bir askeri karakol bulunuyordu. İsmail Hakkı adlı bir teğmen'in komutasındaki karakola isyancılar tarafından saldırı düzenlendi. Karakol yakıldı ve 33 askerin tümü öldürüldü

  27 Mart 1937 tarihinde bizzat SEYİT RİZANIN emri ile Tunceli-Erzincan yolundaki bir köprü Haydaran ve Demanan aşiretleri tarafından yakılır. Diğer Türk Birlikleri ile bağlantı kurulmasın diye Dersimli gruplar tarafından bölgenin telefon hatları kesilir. Jandarma birliklerine pusu kurulur. Pax bucağı karakoluna baskın düzenlenir. Seyit Rıza Bölgedeki 9. Seyyar Jandarma Taburu'na da baskın düzenler. Birçok askeri birlik basılarak askerler öldürülür ve yaralanır. Asiler Mazgirt Köprüsü'nü tahrip ederler.

  General Abdullah Alpdoğan'ın düzenlediği ilk harekât başarısızlıkla sonuçlanır. Aşiretler ise bunun verdiği moralle tamamen silahlanır. Bu yüzden isyanı bastırmak iyice zorlaşır. Abdullah Alpdoğan yanına aldığı 50.000  asker (üç kolordu ) ile bölgeye gider, fakat dağları bir türlü aşamazlar. Bunun sonucunda bir hava saldırısı gerektiğine karar verilir. Gerekli onayı alınca Sabiha Gökçen'i davet edilir. Sabiha Gökçen de kabul edip Hava Kuvvetleri'nden 3 uçak filosu ile havadan saldırı gerçekleştirir. İsyancıların saklandıkları en büyük yer olan Laş mevkiini bombalanır. Asilerin militan güçlerine oldukça kayıp verdirilir. Fakat yapılan harekât başarılı olmayınca, askerler bölgeye girmeyi başaramaz. 13 Eylül 1937'de Erzincan’da anlaşmaya çağrılan isyancı Seyit Rıza tutuklanır. . Ertesi gün, Elazığ'da bulunan Umumi Müfettişliğe nakledilir ve 15 - 18 Kasım 1937 tarihleri arasında Seyit Rıza ve Halvori gözeleri'nde toplantı yapan 6 kişi idam edilir. Askeri harekâttan sonra yapılan yargılama 15 Kasım 1937'de sona erer. 11 kişi idama mahkûm oldu, fakat yaşların geçkin olmalarından dolayı içlerinden dördü hakkında idam cezası 30 sene ağır hapse çevrili. Çok sayıda ayaklanmacı değişik hapis cezalarına çarptırılır. Böylece Dersim Eyaletinde isyancılar tarafından kurulan “Devletçik” ortadan kaldırılmış olur. 

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim