• BIST 103.047
 • Altın 203,087
 • Dolar 4,8857
 • Euro 5,7204

  Çin Zulmünü Eleştirdi Boykot Çağrısı Yaptı

  Çin Zulmünü Eleştirdi Boykot Çağrısı Yaptı
  01.07.2015 10:43
  Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru, Doğu Türkistan'daki Çin zulmü ile alakalı bir basın toplantısı düzenledi.

  TÜRKAV Trabzon Başkanı Kenan Kuru, bir basın toplantısı düzenleyerek Doğu Türkistan'da Türklere karşı yapılan vahşeti kınadı. Kuru, "Doğu Türkistan’daki vahşet, alçaklık ve soykırım neden yapılmaktadır. Dünyanın sessizliği, Müslüman ve Türk varlığına yönelik gaddarlığa, insana yapılamayacak alçaklığın uygulamalarına çanak tutmak değil midir? Türk ve Müslümanlara karşı tarihte de var olan ve aldıkları kararlardan bir kaçına kısaca bakmak gereği ortadadır." dedi.

  Kenan Kuru'nun açıklaması şöyle:

  "Ortadoğu’da, Irak, Mısır, Libya ve Türkiye-Suriye ilişkileri günümüzde önemli yer tutmaktadır. Doğu Türkistan ise, soykırımın yapıldığı gaddarlıklarla ortadadır. Alp Arslan’ın Anadolu’yu Türk ve Müslüman kılmasında Türk kültür medeniyet tarihi bakımından çok önemli bir olay vuku bulmaktadır. Türkçenin zenginliğini, adaletini, gücünü ve yaygınlığını göstermektedir. Dün, Osmanlı topraklarındaki Müslümanları birbirine düşürmek ve sonunda zayıf bırakmak için bir dizi alınan kararlar bulunduğu bilinmektedir. Avrupa’nın bazı ülkelerinin 19. yüzyılda da çalışmalarına yönelik, Ortadoğu’da, Arap, İsrail Savaşları, Irak, Mısır, Libya, Türkiye-Suriye ilişkileri ve Çin’in vahşeti Türk Milletinin gündemi olmaya devam edeceği bir gerçektir. Ortadoğu’da, Türk dünyasında bu bitmeyenler Avrupa’nın önceliği durumunda görülmektedir. Rusya, İran ve Çin’in konumuna bakılmalıdır diyerek Bu coğrafyada olanlara tarihi hakikatler ışığında bakarak, köşe yazılarımızla yaptığımız değerlendirmelerle kamuoyunun gündemine getirmiştik. Dünyada masum insanlara yapılan bu alçaklıklar devam ederken, TÜRKAV olarak buradan ifade ediyoruz; 21.y.y.da Türkiye’nin bu anlayışlara yaptırımı olmalıdır. Tarihte var olan kararlardan açıklayacağımız bu iki noktaya dikkatlerinizi çekerken yapılmak istenenler, Hedeflenenler ve çalışmalar eğer iyi anlaşılmış olur ise, bugün bu coğrafyayı daha objektif değerlendirmek mümkün olacaktır. Değerli Basın Mensupları;

  “Müslüman ülkelerinde, her tarafın emniyetsiz hale gelmesi sağlanacak, bunun için şehir ve köylerde karışıklık çıkarılacaktır. Bu karışıklıkları çıkaranlar, … Her vesile ile ödüllendirilecek ve bunların lojistik ve maddi destekleri… Gibi, kararları.

  “İslam ülkelerinde devamlı olarak karışıklık çıkarılacak, İslam’ın bir ibadet dini olduğu dünya ile hiçbir ilgisi olmadığı kanaati işlenecektir. Her Müslümanın kafasına Hz. Peygamber ve halifelerinin siyaset ve ekonomi ile ilgilenmedikleri, düşüncesi yerleştirilecektir.’’ Bu karaları alanlar, ne adına, niçin alma gereği duymuştu. Hangi hakla ve hangi durumda bu kararlar alınmıştır. Buradan Türk ve Müslüman dünyasında özellikle son zamanda Doğu Türkistan’da inancını yaşamak isteyenlere karşı yapılanlara bakmak gerekmiyor mu?” Türk’le birlikte İslam’a, yenileme ve cehalet girdiğini iddia edenler, başlatmış olduğu olumsuz ve karşı propagandası ne yazık ki destek bulmuştur. Yazarlarının desteği ile de Türkçe eğitiminin okullarda yapılmamasında sonuç alındığı bilinmektedir.

  Ortadoğu da hiç bitmeyen batının çalışmaları ve uygulamaları; aynı dinden, aynı milletten olanlar arasında da kendi bakış açılarına göre değerlendirilmiştir.

  Bu coğrafyada Osmanlı-Türk’e karşı geçmişten bu güne taraflı çalışmaların yapıldığının belirginliği ortadadır. Bu coğrafyada asırlarca adaletli bir yönetimi hâkim kılan Osmanlı-Türk’ünün huzuru sağlamayacağını Ortaya koymaları bugün Irak’ta, Suriye’de Doğu Türkistan’da daha çok mücadele yapılması anlayışıyla örtüşmüyor mu? Basın yoluyla da, tek taraflı haberlerle Türklere ve ıslama karşı kendi ülkelerinde taraflı tepki gösterilmekte değil midir?

  Türk Çocuklarının üzerlerinde sigara söndürerek çığlıklarına kulaklarını tıkayanları, tabiatın doyumsuz seslerine hasret haykırışları ile kolları bağlanarak kurşuna dizilmelerini, yakılarak şehit edilmelerini, Allah’ın yarattığı eşrefi mahlûkat olan insana bu canilikleri yapanları Esirgeyen, bağışlayan Allah’ın adıyla, Türk milletince korunmasının ahlakı görevi ve sorumluluğu olduğu unutturulmamalıdır. İslam dünyası ve Türk Milleti Osmanlı Cihan Devleti’nin üstünlüğünü kaybetmesiyle başlayan ve değişik şekillerle olsa da, bildiğiniz gibi paylaşılmıştır. Ve petrol başta olmak üzere doğal kaynakları zengin stratejik önemi olan İslam ülkeleri sömürgeleştirilmiştir. Kukla yönetimlerle idare edilerek gelmektedir. Müslümanlar katledilmekte, Milliyete ve inanca karşı soykırım ve katliam yapılmaktadır. Suriye’deki anlayışta, Türkmenlere uygulananları gören Batının, İran ve Amerika’nın hangi mutabakatla hareket ettiği tarihe ışık tutmakta değil midir?

  TÜRKAV olarak buradan ifade ediyoruz, Müslümanlara Uygur Türk’lerine yapılan alçakça, şerefsizce saldırılarının hesabının sorulması adına, Çin’e ilk önce Trabzon Halkının kararlılığı şairin ifadesiyle “Hiç olmazsa kovarım ya…” olmalıdır. Çin mallarını almayarak duyarlılık gösterilmelidir. Dünya’ya yaptığı ticaretle Türk varlığına son verme çabasında olan vahşi Çin’e destek olunmamalıdır. Değerli Basın Mensupları; Tarihi geçmişe bakmadan bu gün bu vahşeti anlayamayız. Onun için kısaca sizlerle paylaşarak bu alçaklığı ortaya koyma gereği vardır. Ekonomisi güçlü olmayan Çin, bu zulmü yapamaz veya zulüm yapan şerefsizlere maaş ödeyemez. Türk milletinin içi kahrolduğu halde Çin’in mallarını alarak destek olunur ise bu alçaklıkları seyretmeye devam ederiz. TÜRKAV, Trabzon’umuzda duyarlılık sahibi esnafımızın Çin malını kaldırmasına olan inancını ifade ederek, eğer Çin malı sokuluyor ise, Kamu çalışanları, TÜRKAV üyelerince ve halkımız tarafından tüketilmemesinin gösterilecek duyarlılıkla yerine getirilmesini ifade ediyoruz. Tarihte Hilal- Haç çatışması şimdi sözde insan haklarına saygılı batılılar tarafından lanse ediliyor. İslam dünyasında çoluk çocuk demeden bomba yağdıracak kadar ikiyüzlü olanlar Müslümanları sorumlu tutabilmektedir.

  Değerli Basın Mensupları; Yapılan bu zulümü hep hatırda tutmalıyız. Doğu Türkistan’ da Uygurlar sistematik bir sindirme politikasıyla Dini vecibelerini yerine getirdikleri için saldırıya uğruyor, çocuklar, kadınlar, savunmasız insanlar katlediliyor, hapsediliyor. Çin’i protesto için dünya kılını kıpırdatmıyor? Ne yazık ki Türkmenlere Müslümanlara yönelik katliamlar hakkında tepki verilmezken niçin bu kadar tepki veriliyor demeye getiriliyor.

  Türk’ün yönetiminde iken, huzur, adalet, inanca saygı ve hoşgörü bulunmakta olduğuna tarih şahitlik yapmıştır."

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Ortahisar Çalışanlarına Performans Eğitimi09 Mayıs 2018 Çarşamba 17:25
 • TES-İŞ Trabzon Genel Kurulu'nu Yaptı09 Mayıs 2018 Çarşamba 16:52
 • Salih Cora: 'Türkiye Şahlanışa Geçiyor'07 Mayıs 2018 Pazartesi 15:32
 • Harun Erdoğan, Çalışma Bakanı'na Sitem Etti06 Mayıs 2018 Pazar 22:02
 • İş Arayanlara İstihdam Fuarı Fırsatı06 Mayıs 2018 Pazar 21:47
 • Trabzon'da 1 Mayıs Coşkusu02 Mayıs 2018 Çarşamba 10:56
 • DKİB Onlara Emanet30 Nisan 2018 Pazartesi 23:51
 • Gedikli'den Kandil Mesajı30 Nisan 2018 Pazartesi 23:49
 • Gedikli'den 23 Nisan Mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 19:33
 • Salih Cora'dan Trabzon Üniversitesi Müjdesi20 Nisan 2018 Cuma 15:31
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim