• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999

  CHP'nin Yeni İl Başkanından Özel Açıklamalar

  CHP'nin Yeni İl Başkanından Özel Açıklamalar
  30.12.2015 09:36
  CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör özel açıklamalar yaptı.

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon örgütünün hafta sonu yapılan kongresinde başkan seçilen Turgay Güngör, Medya Trabzon'un sorularını cevapladı. Çiçeği burnunda  başkan Güngör, ilk röportajını verdiği Medya Trabzon'a önemli açıklamalar yaptı.

  CHP Trabzon teşkilatlarının hafta sonu yapılan kongresinde mevcut başkan Güzide Uzun’a 16 oy farkla seçimin galibi olan Turgay Güngör ile geçmişten günümüze siyaseti konuştuk. Ekibimizden Esra Baştürk’ün sorularını yanıtlayan Güngör, adaylık sürecinden 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerine, il yönetiminin hedeflerinden büyük kurultaya kadar bir çok konuda önemli tespitler yaptı.

  Kongrede çok aday çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Başta altı tane aday vardı biliyorsunuz ki daha sonra aday sayısı ikiye düştü. Aday olmanın da belirli koşulları var. Bu koşullar yerine getirilmeden aday olamazsınız. Delegelerin yüzde onundan imza alınması gerekiyordu. Bu koşulu bazı arkadaşlarımız yerinegetiremediler ve aday olamadılar.  Bu nedenle aday sayısı önce üçe daha sonra da ikiye düşürülmüştür. Seçim çalışmalarında zamanın kısa olması ve art arda olmasının da etkisiyle bu arkadaşlarımız çalışmalarına rağmen aday olamadılar.  

  CHP Trabzon'da ne gibi değişiklikler göreceğiz. Bu değişimlerin Trabzonluların partiye dair bakış açılarında bir farklılık göstermesini bekliyor musunuz?

  Gerek 7 Haziran gerek 1 Kasım seçimlerinde bir milletvekili çıkarabildik. Bu milletvekili sayımızı 2’ye, 3’e,  4’e nasıl çıkarabiliriz bununla ilgili gayret içinde olacağız. Ayrıca partimizin bu iki yıllık sürecini restorasyon süreci olarak değerlendiriyorum. Bu süreçte partimize ivme kazandırmayı hedefliyoruz. Partide yaşanan ve sıkıntı gibi görünen en önemli olaylardan biri de bu adayların belirlenmesindeki yöntemdir. Kesinlikle bizim dönemimizde seçim yapılacak olursa aday olacak olanları ön seçim ile belirleyeceğiz. Gerek milletvekili seçimleri, gerek belediye başkanlığı adaylıkları, gerek belediye meclisi üyeliklerini hakem gözetiminde yapacağımız ön seçimle belirleyeceğiz. Bu da bizim önceliğimiz, olmazsa olmazımız.

  GENÇLERE VE KADINLARA ÖNCELİK

  Gençlik ve kadın kollarımız ile ilgili de plan ve projelerimiz var. Trabzon’da yaklaşık 55 bin üniversite öğrencisi varken, iki tane üniversite varken genç üniversite öğrenci sayımızın yeterli olmadığını düşünüyorum. Bunu güçlendirmeyi ve büyütmeyi planlıyoruz. Bu bir dinamizmidir, gençlik bizi motive edecektir ve onların sayısındaki artışla biz başarıyı yakalayacağız. Kadın kollarımızda çalışabilen kadın arkadaşlarımızın üye sayılarını arttıracağız. Bu şekilde birim başına gelen her bir hanım arkadaşımızın yükünü azaltacağız, çevreye yayarak daha çok eve ulaşacağız ve  halkımızla daha çok iletişim kuracağız.

  DANIŞMA KURULLARINI İŞLETECEĞİZ

  Bunların dışında tüzüğümüzde olan danışma kurullarını işleteceğiz, danışma kurullarımızı 3 ayda bir toplayıp eski partililerimizden, eski üyelerimizden, eski başkanlarımızdan,  eski danışma kurulu üyelerimizden öneriler alacağız. Parti içi eğitime çok önem veriyoruz. Parti içi eğitimi güzlendireceğiz ve sürekli kılacağız. Sivil toplum örgütleri, demokratik örgütler, odalar ve  dernekler ile sözlü iletişim halinde olacağız, onlar ile birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz.

  BAŞARILI OLACAĞIZ

  Nasıl bir yönetim kurdunuz?

  Biz  genelde yepyeni kadrolarla, yani geç kadrolarla yola çıktık. Eski yönetimden iki arkadaşımız var, 4-5 tane de belli yaşın üstünde deneyimli arkadaşımız var. Onun dışındakiler genelde genç ve dinamik kadrolardır. Çeşitli kuruluşlardan avukatlar, mühendisler, mali müşavirler her türlü meslek guruplarında arkadaşlar var bunlarla yola çıktık ve başarılı olacağımıza inanıyorum.

  ÖRGÜTÜN SESİNİ DİNLEYECEĞİZ

  CHP'de Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na muhalif bir kitle var. Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen de bu kitle içerisinde yer aldı. İl yönetimi olarak sizin tutumunuz kimden yana olacak?

  Biz il yönetimine geldik. Önümüzde bir kurultay süreci var ve milletvekilimiz Haluk Pekşen’in genel başkanımıza muhalif şekilde değerlendirilmesi yanlıştır. Sayın milletvekilimiz Muharrem İnce ile birlikte yer alması konusunda o zaman ben il başkanı olmadığım için ne oldu, neden böyle bir karar aldı bilmiyorum. Bu konuyu o zamanki il başkanı arkadaşımıza sormak gerekiyor. Biz örgütün sesini dinleyeceğiz ve örgüt ne derse onu yapacağız.  Kongre sürecine girdiğimizde ilçe örgütümüz olarak ne yapacağımıza oturup bir arada karar vereceğiz. Tabi ki genel merkezimize de genel başkanımıza karşı en ufak bir güvensizlik duymuyoruz. Kurultay sürecinde yeniden değerlendirilmesi yapılabilir.

  df29dbcb-6639-42b7-8ded-8b14d09741cc-(1).jpg

  HALK İLE İLETİŞİM KURAMADIK

  Trabzon'da CHP neden başarısız oluyor ve Türkiye ortalamasının altına düşüyor. Bunun tekrar etmemesi için çalışmalarınızda hangi konulara ağırlık vereceksiniz.

  Yeterince örgütsel çalışmalarımızı yapamadık. Halk ile gerekli iletişimleri yeterince sağlayamadık. Projelerimizi ve programımızı çok iyi anlatamadık ve bu nedenle başarısız olduk. Ama şuna inanıyorum ki biz bu sorunlarımızı aşacağız. Halkımıza kendimizi ifade edemememizden dolayı başarısız olduk. Trabzon'da oluşan bu olumsuz tablo olmasaydı zaten mesele kalmazdı yani bizi bu yönetime başarısızlıklar getirdi.  O arkadaşlarımız da çok yoruldular onları eleştirmek şeklinde söylemiyorum ama kolay olmayan maddi ve manevi imkansızlıklar içerisinde bu süreçleri yaşadılar. Bizim önümüzde geniş bir zaman var daha iyi projeler yapabilmek için ve hayata geçirebilmek için bir zaman var ve onların o zamanı da yoktu. Bu şekilde değerlendiriyorum ve o eksikliklerimizi gidereceğiz.

  DİYALOGDAN YANAYIZ GEREKİRSE BAKANIMIZ SÜLEYMAN SOYLU'YA GİDECEĞİZ

  Muhalefet partisinin il başkanı olarak iktidar partisine yönelik nasıl bir muhalif anlayış ile siyaset yapmayı düşünüyorsunuz?

  Öncelikle bizim dilimiz barış dilidir, uzlaşı dilidir, hoşgörü dilidir. Bunu ben ve arkadaşlarım kesinlikle böyle düşünüyoruz. Muhalefet partisi olmak birbirimizi kırıp dökmek değildir. Bizim önceliğimiz Türkiye’nin önceliğidir, Trabzon’un önceliğidir. Hükümetin ülkeye vaat ettiklerinin dışında Trabzon için vaat ettiği bir takım projeler var. Bu vaatlerin ve bu projelerin takipçisi olacağız. Bu konuda eksikler varsa hatırlatacağız. Sayın bakanımıza gideceğiz. Gerekirse, biz de düşüncelerimizi söyleyeceğiz. Yani her zaman diyalog ortamında Trabzon'da barış ve huzur içerisinde Trabzon’un kalkınmasına katkı sağlayacak her türlü projeye biz de destek veririz. Ama her yanlış gördüğümüz konuda gerek yerelde gerekse genel merkez politikaları bazında iktidarı eleştireceğiz. Bundan yana kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın.

  2009 SEÇİMİNİ KAZANSAYDIK TRABZON'UN TRAFİK SORUNU KALMAYACAKTI

  Trabzon'da bir trafik sorunu var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

  İki dönem belediye meclis üyeliği yaptım şu anda da belediye meclis üyesiyim. Trabzon’da 2 dönem önce ulaşım sistemiyle ilgili raylı sistem toplu taşıma projeleri ürettik. Bizim belediye başkanlığı dönemimizin sürdürülebilirliği olsaydı ya da o seçimleri biz alabilseydik (2009 yerel seçimleri) şu anda inanlarımız araç trafiğinden boğulmayacaktı. Trabzon’un bugün merkezdeki en önemli sorunu ulaşım ve otopark sorunudur. Dışarıdan gelen bir arkadaşımızı Trabzon’a getirdiğimizde ben çok üzülüyorum. Çünkü ne aracını koyabileceği  doğru düzgün bir yer bulabiliyoruz ne de doğru düzgün yürüyebilecek bir ortam var. Bu alanda sıkıntı var ve en önemli güncel sorunlardan biri de bence budur.

  SİYASİ PARTİLER YAPABİLECEKLERİNİ VAAT ETMELİLER

  AK Parti'nin Trabzon projeleri hakkında fikriniz nedir?

  Trabzon'da hükümetin demir yolu projesi,havalimanı ikinci pist projesi ve kısmen devam eden  kentsel dönüşüm projeleri var  ama çok ağır gidiyor.Yani bunların çok hızlı şekilde gündeme getirip uygulanması lazım, sadece Zağnos Vadisi'nde bir yere gelindi onun dışında bir sıkıntı var. Bir de Zağnos Vadisi'nin  yılın 12 ayı kullanılması lazım, oranın canlandırılması lazım. O yatırımların sadece 2 - 3 ay   kullanılması için yapılmış olmaması lazım. Orada yeterinde sosyal donatıların olması lazım. Şu anda sadece 1. etabı bitti kentsel dönüşümün, 2. etaba geçilemedi bir türlü. Tabiki bir takım atılımlar yapılıyor  ama daha seri ve hızlı bir şekilde yürütülmesi gerekiyor bu tür işlerin. İkinci devlet üniversitesi dendi, şehir hastanesi dendi ama ortada öyle bir şey yok. Kaç seçimdir Sürmene'de 'tersane yapacağız 5 bin kişiye iş vereceğiz' vaatleri vardı onlar gerçekleşmedi.Siyasi partiler önlerinde 4 yıllık süreçte neyi yapabileceklerse onların vaatlerini  vermeliler.

  ÇÖZÜM SÜRECİNDE TERÖR ÖRGÜTLERİ KENTLERE YERLEŞTİ

  Güneydoğu'da bir süredir büyük bir karışıklık var. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

  Hükümetleri yönetenlerin görevi karışan ortalığı düzeltmek ve krizleri iyi yönetmektir. Onun için varlar, ortalığı biz karıştırmıyoruz. Ben diyorum ki hükümet görevini yapsın. Hükümet 2002'de göreve geldiğinde doğuda terör sorunu yok denecek kadar azalmıştı. Sonra çözüm süreci adı altında bir süreç yaşandı. Bu süreç düşünüldüğü gibi gerçekleşmedi  ve bu çözüm sürecinde terör örgütleri kentlere yerleştiler, barikatlar kurdular, bombalar yerleştirdiler. Sonrasında çözüm süreci bitti dendi. Şimdi artık savaş başladı. Her gün şehit cenazeleri gelmeye başladı içimiz yanıyor. Bunlar artık klasikleşti. Cizre ve Silopi’de öğretmenlere SMS çekildi ve görev  alanlarınızı terk edin dendi. Bunun sonucunda 3 bin civarında öğretmen görev alanlarını terk ediyor. Yaklaşık 75 bin öğrenci eğitimden mahrum kalıyor. Şimdi bunlar normal bir şey mi? Kabul edilebilirliği var mı? Bunu ben çok önemsiyorum ve bunun bir şekilde çözülmesi için elimizden geleni yapacağız.

   

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Hakkımız Olan Kadromuzu İstiyoruz26 Mart 2018 Pazartesi 19:44
 • Akçaabat'a Galericiler Sitesi İstiyorlar24 Mart 2018 Cumartesi 00:01
 • Taşönü Turizm Merkezi Olsun22 Mart 2018 Perşembe 15:26
 • Gedikli'den Kandil Mesajı22 Mart 2018 Perşembe 15:23
 • Trabzon'da Ormancılık Haftası Kutlamaları22 Mart 2018 Perşembe 15:19
 • Metin Kara Yeniden Başkan Seçildi19 Mart 2018 Pazartesi 21:43
 • Salih Cora'dan Haluk Pekşen'e Cevap19 Mart 2018 Pazartesi 11:20
 • Gedikli'den Çanakkale Zaferi Açıklaması17 Mart 2018 Cumartesi 19:51
 • İsmail Saymaz İş Kazalarını Trabzon'da Anlattı16 Mart 2018 Cuma 13:49
 • KİKAP'tan Trabzon'da Sempozyum16 Mart 2018 Cuma 13:46
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim