• BIST 93.891
 • Altın 194,771
 • Dolar 4,7592
 • Euro 5,5004

  Chp’den Jet Yanıt

  Chp’den Jet Yanıt
  17.03.2016 15:28
  CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıklar kaldırılsın. Anayasanın 83. maddesi bu çerçevede...

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıklar kaldırılsın. Anayasanın 83. maddesi bu çerçevede düzenlensin. Sayın Başbakan akşama kadar süre vermiş bize. Yine de akşama kadar beklemiyoruz" dedi.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda CHP'ye "hodri meydan" çağrısına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Tezcan, "Bugün Sayın Başbakan Brüksel'e gitmeden önce bir açıklama yapmış. Kendince de bir çağrı yapmış. Burada milletvekili dokunulmazlıklarıyla ilgili "506 dosyada dokunulmazlıkları gelin kaldıralım" diye. Yine kendince akşama kadar bize süre vermiş muhalefet partilerine ne diyorsunuz diye. Öncelikle Sayın Başbakanının hodri meydanını anlamak mümkün değil. Bir başkasının önerisi üzerinden hodri meydan demeyi anlamlandıramıyoruz. Dokunulmazlıklarla ilgili bugüne kadar bizim ne söylediğimizi bütün kamuoyu biliyor. Sağır sultan bile duydu. Demek ki Sayın Başbakan duymamış. Kendince hodri meydan kabadayılığı içerisine girmiş. Sayın Davutoğlu'na sesleniyoruz. CHP bugüne kadar hiçbir zaman hiçbir CHP'li milletvekili dokunulmazlık zırhı koruması ya da elbisesi altında siyaset yapmadı" diye konuştu.

  "KÜRSÜ DOKUNULMAZLIĞI HARİÇ BÜTÜN DOKUNULMAZLIKLAR KALDIRILSIN"

  "Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıklar kaldırılsın" ifadesini kullanan Tezcan, "Anayasanın 83. maddesi bu çerçevede düzenlensin. Anayasanın 83. maddesi düzenleninceye kadar da bugün parlamentoda dokunulmazlık konusunda hangi dosyalar varsa kürsü dokunulmazlığı hariç bütün milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılsın. Bu başından bu yana CHP'nin söylediği söz takındığı tutumdur. AK Parti çeşitli dönemlerde dokunulmazlık konusunu bir şantaj meselesi yaparak parlamento gündemine getirdiği her zaman CHP'nin tutumu net olarak bu doğrultuda olmuştur. Arşivlere baktığında Sayın Başbakan bunları görebilir. Son dokunulmazlık tartışmalarında da Sayın Genel Başkanımız net olarak kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıkların kaldırılması gerektiğini söylemiştir. Bu bizim teklifimizdir. Bu bizim yöntemimiz ve önerimizdir. Demek ki Sayın Başbakan şuanda bu noktaya doğru yaklaşıyor. Ne kadar bu noktada onu bilemiyoruz. Çünkü geçici madde önerisi gibi bazı öneriler getirmiş. Bunu zannediyorum açacaktır. Milletvekili dokunulmazlığı milletvekilinin siyaset yapma hakkının güvencesidir. Milletvekili dokunulmazlığı milletvekilinin hırsızlık yapma hakkının güvencesi değildir. Yolsuzluk yapma hakkının güvencesi değildir. Terör örgütüne destek olma hakkının güvencesi değildir. Bu yüzden Sayın Başbakana diyoruz ki, biz bütün dokunulmazlıkları kürsü dokunulmazlığı hariç sayıya vurmadan, sayı hesabı yapmadan milletvekillinin kürsüde söylediği, parlamentoda söylediği ve bunu dışarıda tekrar ettiği sözler hariç, milletvekili sorumsuzluğu kapsamına giren sözler hariç bütün suç istinatlarıyla ilgili yargılanabilmesini, dokunulmazlığının olmamasını savunuyoruz. Bu noktada aynı hattayız" dedi.

  "UMARIM BELİRLİ YERLERDEN GELECEK MUHTEMEL TALİMATLARLA KARARINI, NİYETİNİ DEĞİŞTİRMEZ"

  Tezcan, konuşmasına şöyle devam etti:

  "Başbakanın bu teklifi umut ederim bizim söylediğimiz hattadır. Yarın bu söylediklerini Brüksel dönüşünde tevil etme, değiştirme ya da çark etmek zorunda kalmaz umarım. Umarım belirli yerlerden gelecek muhtemel talimatlarla kararını, niyetini değiştirmez. Ben şöyle demek istemiştim demez. Bu sevindirici bir gelişmedir. CHP'nin önerisinin kabul edilecek olması artık yolsuzluk yapma ayrıcalığının bir milletvekili ayrıcalığı olmayacağının da ortaya çıkması demektir. Bütün yolsuzluk dosyaları görüşülür. Teröre destek verenler varsa onların dosyaları da görüşülür. Ne kadar suç işlemeye ilişkin iddia varsa milletvekili yargı önünde hesabını verir. Sayın Başbakan akşama kadar süre vermiş bize. Akşama kadar süre vermesine gerek yok. Bizim bu tutumumuz daha önceden nettir. Kamuoyuyla paylaşılmıştır. Yine de akşama kadar beklemiyoruz. Beklememe sebebimiz, Sayın Başbakan akşama kadar muhtemel görüşmeler sonucunda ya da talimatlar sonucunda kararından dönebilir, söylediği sözden dönebilir, dönmek zorunda kalabilir. O yüzden Sayın Başbakan akşama kadar söylediği sözden dönmesin diye bugünden cevabımızı hemen vermeyi yararlı görüyoruz. Dokunulmazlıklar hiçbir şekilde şantaj konusu yapılamaz. Milletvekilinin siyaset yapma hakkını güvence altında alan sorumsuzluk kurumu vardır. Milletvekilli sorumsuzluğu çerçevesinde siyaset yapma hakkı güvence altına alınır. Bunun dışında milletvekilinin suç işleme özgürlüğü yoktur. Vatandaş neyse milletvekili de öyle olacaktır. CHP'nin önerilerini bundan sonra da Sayın Başbakan dinlemeye devam eder ve böyle bir alışkanlık edinirse Türkiye'nin geleceği daha iyi, hayırlı bir noktaya doğru gider diye düşünüyorum. 506 dosyanın şuanda anayasa karma komisyonunun önündeki dosya sayısı mıdır değil midir daha bu konuda net açıklamalar yapmadılar. Bizim buradaki tutumuz çok net. 506 olur, 606 olur, 806 olur. Sayılarla rakamlarla meşgul değiliz. Meşgul olduğumuz tek bir nokta vardır milletvekilinin kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dosyalar gelir incelenir ve bu çerçevede dokunulmazlıkların kaldırılması sağlanır."

  "BİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞBAKANLIK KURUMUNUN BU KADAR HİLE YAPABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMEK İSTEMİYORUZ"

  Dokunulmazlıklar kaldırılırken AK Parti kanadından bazı isimlerin koruma altına alınmış olup olmayacağı sorusuna Tezcan, "Biz Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık kurumunun bu kadar hile yapabileceğini düşünmek istemiyoruz. Böyle bir hilenin peşindeler ise bu gizli kalmaz çıkar. Başbakan böyle bir açıklama yapıyorsa elindeki bütün dokunulmazlık dosyalarının fezlekelerin derhal Meclis'e gönderilmesi lazım. Onun için sayıyla meşgul değiliz. Bu sayıyla ilgili ifadeyi sadece şuanda elinde olduğu bir rakam olarak anlamak istiyoruz. Böyledir değildir, önümüzdeki süreçte buna bakacağız. Ama buradaki tutumumuz çok net. Hiç sulandırmaya, dolaştırmaya, farklı yorum çıkarmaya gerek yok. Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlık dosyalarını getirin kaldıralım. Ne bakanlıkta, ne Başbakanlıkta ne de komisyonun önünde beklesin. TBMM milletvekilliği makamı kimseyi koruma makamı değildir. Suçu gizleme makamı değildir. Sorunun köklü çözümü anayasanın dokunulmazlıklara ilişkin maddesinin toptan değişmesiyle ilgilidir. Bu bir anayasa değişikliğini gerektirecek durumdur. Orada kürsü dokunulmazlığı milletvekilinin özgürce siyaset yapma hakkını güvence altına alan, onun dışında suç işleme özgürlüğünü doğurabilecek bütün ayrıcalıkları ortadan kaldıran bir yeni düzenlemenin yapılması gerekir. Suç işleme ayrıcalığını kabul etmiyoruz" açıklamasında bulundu.

  Kaynak: Haber Kaynağı

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim