• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018

  Çeyrek Asırdan Yüzyıllara; TÜRKAV

  05.02.2015 15:31
  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Çok geniş katılımın ve gerçekçi anlayışın Mayıs 1989’da yasal alt yapısını tamamlayan TÜRKAV, resmi gazetede yayımı tarihi itibariyle Türk demokrasisine önemli işlerlik kazandırmıştır. Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı ( TÜRKAV) çeyrek asrı aşkın zamandır ilkelerine, idealine ve hedefine yönelik çalışmalarını Vakıf misyonunun sorumluluğunu bilerek yerine getirmektedir. Dolayısıyla; TÜTKAV Yüzyılların müjdecisi durumundadır.

  TÜRKAV’ın 25 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirdiği 9. Olağan İstişare Genel Kurulunda yüzyıllar hedefini, görkemini, coşkusunu ve kültürel anlayışlarıyla görmek mümkün olmuştur. 9. İstişare Genel Kurulunu yapan TÜRKAV çeyrek asrı aşkın hizmet sunmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

  TÜRKAV İstişare Kurulu Üyesi (Mütevelli Heyet Üyesi) olmam nedeniyle de ifade etmekten bahtiyarlık duyarak, sorumluluk kabul ederek her kademedeki TÜRKAV mensuplarının takdire şayan olduklarını görmek anlamlıdır.

  Selçuklularla başlayıp Osmanlı ile devam ederek Cumhuriyet Türkiyesi’nde var olan Vakıf kültürü en üst seviyede hizmet sunarak, öz ve tarihi hakikatlerle ayrı bir değeri taşımaktadır.

  TÜRKAV, bu tarihi mirasla sorumluluğunu, milli ve manevi değerlerle donanmış hukuk içinde kalarak yerine getirmektedir.

  Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV)’ın kazandırdığı önemli kuruluşlar ve değerler bilinmektedir. Vakıf senedi (Tüzüğü)’nde yer alan aslı fonksiyonlarından kısaca bahsetmek ve yapılan 9. Olağan Genel Kurulun verdiği mesaja bakmak gereği ortadadır;

  TÜRKAV, güçlü Türkiye’nin, Türk Milletinin bir dirlik, birlik ve kalkınma hamlesine ihtiyaç olduğunu hisseden, katkı sağlayan anlayışın, inancın, iradenin ürünü olmaktadır.

  TÜRKAV, dağınık parçaların bir araya getirilmesinde fikri altyapının geliştirilmesinin ortaya konulması aşamasında öncüdür.

  TÜRKAV, tabi bu zaman diliminde çok zorlu ve uzun soluklu bir mücadeleyi nakış gibi örülme çabalarını ifade etmektedir.

  TÜRKAV, ülkeye hizmet etmek noktasında en iyi örneklerini sergilemekten de geri kalmamıştır.

  TÜRKAV, Türkiye’nin ve Türk dünyasının tekrar parlayan yıldızı olmayı başarmıştır.

  TÜRKAV, Kamu Çalışanlarının tarih ve kültürüyle buluşmasıdır.

  Bu mücadelenin imkânsızlıklar içinde yerine getirildiğine bakıldığında özelliği, anlamı ve önemi daha gerçekçi görülmektedir.

  Demokratik, sosyal ve hukuk devleti olmaya katkı sağlayan TÜRKAV, en önemli ilkeleri arasında Millete hizmette ifade özgürlüğünü tartışılmaz görmektedir.

  Milli egemenliği esas alan “Milli Devlet” şeklinde teşkilatlanan Üniter Devlet yapısının yasama, yürütme ve yargı erkleri tarafından oluşturulmuş ve Anayasa’da yerini alarak bütün uygar anlayışlarda da kabul edilmiştir.

  TÜRKAV, ne kadar eksik ne kadar aksayan tarafları olursa olsun hukuk yoluyla bir Ülkede millete hizmetin en iyi yol olduğu anlayışını önemli görmektedir.

  TÜRKAV, bütün gelişmiş dünyada olduğu gibi, ülkemizde de kamu hizmetlerinin akışını değerlendirecek bir anlayışla; demokratikleşmede, sosyal ve hukuk devletinin uygar yönetim ölçütleri olarak değişmiş, etkili ve verimli kaynaşmanın daha rasyonel hizmet gereğine inanmaktadır.

  Mütevazi kurum olarak zorlu mücadele geçmişine rağmen, Ülkeye hizmet etmenin en iyi örneklerini sergileyen TÜRKAV, ciddiyet, çalışkanlık ve ülke çıkarlarıyla özdeşleşmektedir. Devlet-vatandaş, sivil toplum kuruluşu olarak üzerine düşen sorumluluğu yapmanın önemini bilmektedir.

  Ülkenin her tarafından ANKARA’da, 9. Olağan Genel Kurulu şereflendirmiş, bu güne anlam katmış olanlar geleceğe ışık olunmuştur.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim