• BIST 94.552
 • Altın 192,939
 • Dolar 4,7378
 • Euro 5,4908

  Celil Hekimoğlu'ndan Medya Trabzon'a Çarpıcı Açıklamalar

  Celil Hekimoğlu'ndan Medya Trabzon'a Çarpıcı Açıklamalar
  12.08.2015 17:40
  Trabzonspor Başkan adayı Celil Hekimoğlu, Medya Trabzon'a özel açıklamalarda bulundu.

  Trabzonpor Başkan Adayı Celil Hekimoğlu, Medya Trabzon'un sorularını cevaplandırdı. Medya Trabzon Genel Yayın Yönetmeni Engin Uzunoğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştiren Hekimoğlu, Trabzonspor'un bugünkü durumuna dair çarpıcı tespitler yaparken seçilmeleri halinde bordo mavili takımda nasıl bir yönetim şekli gerçekleştireceklerini de açıkladı.

  Trabzonspor ile ve sporla bu kadar ilgili olmanızın sebebi nedir?

  Ben sporu seviyorum. Hayatım boyunca hiçbir zaman siyasetin içerisinde olmadım. Bu tercih meselesi ve ben hep sporun içerisinde oldum. Spor insanları kötü alışkanlıklardan kurtarıyor, doğru yönlendiriyor. Sağlık açısından faydaları var. Biz spora sonuç odaklı bakmıyoruz. Sadece finaller önemli değil alt yapılar var. Orada gençler spor yapıyorlar. Bugün benim kendi kulübüm olan Doğanspor'da yaklaşık 300 tane sporcu var. Bizim yüzme kulübümüz var, boks kulübümüz var şimdi de basketbol kulübünü kuruyoruz. Sadece Hekimoğlu bünyesinde 500 tane genç spor yapıyor. Bu gençlerimiz şampiyonluk kaygısı olmadan spor yapıyorlar. Trabzon'da binlerce sporcu var. Biz bunları büyütebiliriz. Bu çocuklara spor yaptırmamız lazım. Ben Trabzonspor'un 11 kişilik futbol takımına odaklı bir insan değilim. Olaya büyük resimden bakıyorum. Spor yapan her çocuk toplumun kazandığı bir insandır. Ben o gözle bakıyorum ve spora bu yüzden çok önem veriyorum.

  Hacıosmanoğlu yönetimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Hacıosmanoğlu yönetimi öncelikle çok yetersiz. Arkadaşların bilgi, birikim ve donanımları, ticari, sosyal, problem çözüm noktasındaki davranışları, vizyonları, misyonları hepsi çok yetersiz. Bugün yaşadığımız durumu bu bahsettiğimiz kriterlere uygun insanlar yapmazlardı. Bir Onur Kıvrak krizini ben yaşatmazdım. Bu krizi yaşatan yöneticiler eğitim açısından yetersiz yöneticilerdir. Eğer dirayetli, tecrübeli insanlar olsaydılar bu sorun yaşanmazdı. Biz bunları hayatımızda çok yaşadık. Sadece spor branşında değil iş hayatında da vardır. Bazen büyük krizler olur onları yönetmek lazım. Onları yönetmeyi bilmiyorsanız bu krizleri başarılı bir şekilde aşamazsınız. Yetersiz bir yönetimi var Trabzonspor'un şu an.

  Trabzonspor ciddi bir borç ile karşı karşıya. Bir başkan adayı olarak bu sizi korkutmuyor mu?

  Korkutmuyor, çünkü Trabzonspor büyük bir markadır. Bu marka bu sorunun altından kalkar. Ancak tabi zor kalkar. Biz İbrahim Hacıosmanoğlu yönetimi gibi sadece transfer odaklı bir yönetim yapmayacağız. Bizim hedefimiz Trabzonspor'da orta vadeli ve uzun vadeli ekonomik kalkınma programı uygulamaktır. Biz hemen bir dahaki sene şampiyon olacak bir kadro yapılanması önceliğinde olmayacağız. Önce bu ekonomik krizden çıkmak için gayret edeceğiz. Taraftarlarımızdan biraz sabırlı olmalarını isteyeceğiz. Trabzonspor'u şu an gitmiş olduğu uçurumun kenarından alacağız. Bu gidişat uzun sürmez buna bir dur demek lazım. Bunu bütün camia anlayışla karşılayacaktır, destek verecektir. Bence bütün kredilerimizi bu yönetim kullandı. Artık bir toparlama dönemine ihtiyaç var. O da bize denk gelecek. Şanssızlık bu bizim için aslında. Ben de 40 transfer yaparak yöneticilik yapmak isterdim. Biz bu kulübü toparlamaya talibiz. Şampiyonluk hedeflerinde olan büyük Trabzonspor'un temellerini yeniden atmamız lazım. Biz zor bir göreve talibiz.

  Elinizde sihirli değnek mi var?

  Elimde sihirli değnek olmadığını her zaman söylerim. Elimdeki en büyük sihirli değnek tecrübem, iş hayatımdaki birikimlerim, spor hayatımdaki birikimlerim, kuracağımız güçlü yönetim diyebiliriz. Şu andaki ekonomik problemleri kısa vadede yönetebilecek ekonomik hazırlıkla geleceğiz. Hazırlıksız gelerek muhtaç duruma düşmeyeceğiz, kimseye el açmayacağız. Kulüp biraz rahatladıktan sonra da kulübü iyi yöneterek bu sıkıntıları aşacağız. Hiçbir zaman kısa vadede günlük çözümleri bizden kimse beklemesin. Bizim bu görev süremiz seçilirsek 3 yıl olacak. Belki bu 3 yıl da yetmeyecek. Bizden sonra gelecek arkadaşların 5 yıl devam ettirmesi gereken kalkınmaya ihtiyaç var. Bunun dışında bir şey söyleyen, ben kulübü 1 yılda şampiyonluğa ulaştırırım diyen hayal kurar. Biz hayalci değiliz biz gerçekçiyiz. Doğru strateji ile beraber bu kulübü düzlüğe çıkartacağız.

  Başkan seçilirseniz Trabzonspor'da ne gibi icraatlara imza atacaksınız?

  Trabzonspor'un lokomotifi futbol takımıdır. Biz de aynı şekilde çalışacağız ama biz farklı uygulamalar da yapacağız. Mesela amatör branşlara ciddi yatırımlar yapacağız. Büyük paralara da gerek yok. Yeterki istek olsun , planlama olsun. Diğer ferdi branşlarda çok yetenekli sporcularımız var bizim. Bu konuda Trabzon çok başarılı bir şehir. Bir çok branşta Türkiye ve Dünya şampiyonları çıkarıyoruz. Bunları Trabzonspor'da toplamak istiyoruz. Ayrıca bir başka hedefimiz Trabzonspor TV kurmak. Sadece yaptıklarınız yetmez bunları taraftarlarla da paylaşmak lazım. Yaptıklarımızı Avrupa'daki taraftarlarımız da bilecek. Bu şekilde markayı büyüteceğiz. Sadece futbol takımı ile marka büyük olmaz. O yüzden markaya yatırım yapacağız.

  Trabzonspor TV taraftarların yıllardır beklediği bir proje. Bunun için ne gibi hazırlıklarınız var.

  Hazırlıklarımız var. Bu konu üzerinde projelendirme çalışmasını yürütüyoruz şu anda. Hatta iki firma ile bu konuda konuştuk. Bütün maliyetleri çıkarttık. Trabzonspor TV çok büyük ihtimalle zarar eden bir kurum olacak. Yılda yaklaşık 1,5 Milyon TL zarar edecek. Ancak biz Trabzonspor'un markası için bu zararı göze alıp bunu başka yerden telafi edeceğiz ama camianın buna ihtiyacı var. Ben iş adamıyım zarar eden işe girmem ama camia için, markalaşma için buna ihtiyacımız var. Bakın bir şike süreci yaşadık ve sesimizi çıkartamadık. Kendi televizyonumuz olsaydı her türlü itirazımızı kendi taraftarlarımızla buradan paylaşabilirdik ama yapamadık. O yüzden bizim kendi televizyonumuza ihtiyacımız var. Ticareten doğru görünmüyor ama sosyal olarak buna ihtiyacımız var ve biz alt yapıyı şu anda kuruyoruz.

  Daha önce başkan adayları Trabzonspor için gelir getirecek projelerden hep bahsettiler ama bu projeleri detayları ile delegelere açıklamadılar. Siz bu konuda farklı bir uygulama yapmayı düşünüyor musunuz?

  Trabzonspor bir spor kulübüdür, bir inşaat şirketi değildir. Bazıları benzin istasyonu açacağız diyor bazıları hastane ve otel yapacağız diyor. Bunlar zaman içerisinde belki yapılabilir ama  400 Milyon TL borcu olan bir kulübün böyle yatırımlara girme imkanı yok. Trabzonspor'un en büyük projesi çevresindeki Trabzonsporluları kullanması ve onlardan faydalanmasıdır. Trabzonspor'un 2 yıldır göğüs reklamı yok. Trabzonspor'un stadyum gelirleri sıfırlanmış. Bunlar bir kulübün standart gelirleridir ama bunları kaybetmişiz. Önce bunları yeniden geri kazanmamız lazım. Trabzonspor forma satışları bu yeni yapılan tişört tarzı formalar dolayısıyla sıfıra geldi o da bitti. Trabzonspor'un ikinci büyük geliri buradandı. Biz güzel formalar üreterek forma satışlarını patlatabiliriz. Camiamıza vereceğimiz pozitif enerji ile kavga ortamını ortadan kaldırarak tribünleri doldurabiliriz. Bunu yakaladığınız zaman sponsorları ve göğüs reklamlarını geri alabilirsiniz. Bunlar hep projedir, çalışmadır. Ciddi imkanlarımız oluşursa diğer otel, hastane gibi projeler yapılabilir. Ancak önümüzde çok ciddi bir proje var o da Akyazı Projesi'dir. Akyazı konusunda çok mesai harcamamız lazım. Bu kompleksin tamamının kullanım hakkını Trabzonspor'a almak lazım. Orada işte o zaman bir otel projesi olabilir, hastane projesi olabilir, terminali oraya taşıyıp geliri Trabzonspor'a kaydırılabilir. Tüm bunları yaptırmak için de iktidarda olmak lazım, görevde olmak lazım. Yapacak çok şeyimiz var. Bizim yapma anlamında birikim sorunumuz yok bunu herkes biliyor. Trabzon'da Hekimoğlu Şirketler Grubu'nun yaptıklarını anlatmaya ihtiyacımız yok. Biz yaparız yeter ki sorumluluğu alabilelim.

  Trabzonspor taraftarlarının en hassas damarı olan şike süreci hakkındaki düşünceleriniz neler?

  Ben Trabzonspor taraftarları ile aynı düşünüyorum. Hiçbir endişem yok. Celil Hekimoğlu olarak bu konuda söyleyecek sözlerimde kısıtlama yapacak bir durumum yok. Trabzonspor'un 2010-2011 yılında şampiyonluk kupası çalınmıştır, Fenerbahçe kulübü şike yapmıştır, Aziz Yıldırım da şikeci bir başkandır. Ben bunu her yerde söylüyorum söylerim de. Bunu söyleyemeyenler de var. Ben net konuşuyorum. Bu konuda kulübün haklarını korumak anlamında ne gerekiyorsa yaparım. Hiç kimseden çekincemiz, korkumuz yok. Özgürce de bunları anlatıyorum, her yerde. Burada yapacak tek şeyimiz var. Türkiye'de süreç bitmiş yapacak bir şey kalmamış. UEFA nezdinde, FİFA nezdindeki davaları takip edeceğiz. Aradan geçmiş 5 yıl. Çok yıprandık, çok şey kaybettik. Bu süreçte hukuken yapılacak takipleri sonuna kadar yapacağız. Ben hala daha bir ışık olduğunu düşünüyorum. İnşallah kupamızı alırız ama sadece orada takılmayıp yeni kupaların peşine gitmemiz de lazım. Sadece o kupa değil daha alınacak çok kupamız var. Onları da ihmal etmemek lazım.

  « geri1·2·3ileri »

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Trabzonspor'da Castillo Krizi13 Mayıs 2018 Pazar 21:26
 • Özkan Sümer'i Gururlandıran Kupa13 Mayıs 2018 Pazar 21:25
 • Olcay Şahan Öğrencilerle Buluştu09 Mayıs 2018 Çarşamba 17:23
 • Burak Yılmaz'dan Şok Haber09 Mayıs 2018 Çarşamba 17:10
 • Trabzonspor'a Dev Destek!09 Mayıs 2018 Çarşamba 17:09
 • Okay Yokuşlu'nun İçin Transfer Açıklaması09 Mayıs 2018 Çarşamba 17:07
 • Trabzonspor'da Kadro Takviyesi09 Mayıs 2018 Çarşamba 17:01
 • Trabzonspor'un Kaderi Milan'ın Elinde01 Mayıs 2018 Salı 12:10
 • Özkan Sümer'in Yeni Yıldızları01 Mayıs 2018 Salı 12:09
 • Trabzonspor'dan Çin Kulübüne Ödeme01 Mayıs 2018 Salı 12:08
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim