• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812

  Canalioğlu Merak Edilenleri Açıkladı

  Canalioğlu Merak Edilenleri Açıkladı
  23.11.2015 11:35
  CHP PM Üyesi Volkan Canalioğlu, Medya Trabzon'un sorularına cevap verdi.

  O Trabzon’da sevilen bir isim. Trabzon Belediye eski başkanı ve CHP Trabzon Eski Milletvekili M. Volkan Canalioğlu, ekibimizden Esra Baştürk’ü evinde ağırladı. Volkan Abi ile, belediye başkanı olarak görev yaptığı 2004-2009 yıllarını, milletvekili olarak parlamentoda bulunduğu 2011-15 dönemini ve Trabzonspor’daki son gelişmeleri konuştuk. İşte size keyifle okuyacağınız bir röportaj.

  Trabzon Belediye başkanı olarak Trabzon’a hizmet etmiştiniz. Sizden sonra Trabzon belediye bazında hak ettiği hizmeti aldımı?

  Trabzon nüfus olarak devamlı göç veren ve göç alan bir il olaraktan gerekli hizmetleri alması gerekiyorTabiki sadece belediye hizmetleri olarak değil aynı zamanda hükümet hizmetlerinden de bu şehir mahrum kalmamalı. Biz Trabzon Belediye Başkanlığına seçildiğimiz zaman Trabzon’un var olan sorunların tespit etmiştik ve bunları öncelikli olarak kısa, orta ve uzun vadeli projeler şekline dönüştürmüştük. Öncelikle ilk projemiz sahile yıllardan beri dökülen çöpü yani katı atık depolama yerini kaldırmaktı ve bunu başardık. Daha sonraki süreçte de alt yapı, yeni yolların yapımı, sosyal kültürel alanların, sportif alanların çoğaltılması bağlamında çok önemli hizmetler yaptık. Genel idare olarak siyaseti ön plana çıkardıkları için genel siyasetten çok fazla katkı alamadık o dönem. Bizden sonra gelen yönetim bizim projelerimizin pek çoğunu devam ettirdi onlara teşekkür ediyorum ama yenilerini üzerine koyamadı. Bugün baktığımız zaman insanlar mutuz ve ayrıştırma noktasına gelmişler. Belediyenim kapılarının kapalı olduğu ve bilhassa büyükşehir olduktan sonra büyükşehir belediye başkanına ulaşmanın çok daha zor olduğu görülüyor. Dolayısıyla hak ettiği hizmeti Trabzon insanı alamıyor. Bunu siyasi olarak söylemiyorum Trabzon’da yaşayan bir vatandaş olarak söylüyorum. Çünkü büyükşehir oluşumunun içeriğini bugünkü arkadaşlarımız hala anlamış değil. Büyükşehir olunca bütün il sınırları mahalleye dönüştü, köyler kalktı, orman alanları kalktı. Bunun dışında bunların paylaşımı, hizmetin götürülme noktasında sıkıntı yaşanıyor. En bariz örneği Şalpazarı’nın veya Beşikdüzü’nün bir köyünde olacak olan bir yangına Trabzon’dan kaç dakika gidersiniz. Ancak küllerini toplamaya gidersiniz. Bunun dağılımını iyi yapmak lazım. İstasyonlar oluşturması gerekiyordu. Biz bunları zamanında da izah etmiştik, söylemiştik. İstasyonlar kurması lazımdı ve buralarda araç gereç ve fiziki alt yapı oluşturması gerekiyordu. Ama bunların hala geçen süreç içersinde olmadığını görüyoruz. Bekliyoruz ki bunlar süreç içerisinde hızlansın ve vatandaşlarımız da hak etiği hizmeti alsın.

  x1-002.jpg

  HERKES HADDİNİ BİLECEK

  1 Kasım sonrasında Haluk Pekşen ile sizin aranızda basına da yansıyan bir polemik meydana geldi. Pekşen sizin seçimlerde çalışmadığınızı iddia ederek partiden ihracınızı istemişti bu konuda ki düşünceleriniz neler?

  O onun düşüncesi. Ben şimdi şunu söylüyorum. Bizim CHP olarak içerimizde şöyle bir düşünce hakimdir. Biz bize siyaset yapmayı severiz. Şimdi de biz bize muhalefet yapma gibi bir söylem gelişti. Ben milletvekili seçilene gerekli cevabı verdim ve onunla da bu konuda da polemiğe girmem ama şunu söylemek istiyorum ben bu partiye yıllarımı verdim. 2004’de fiilen üye olarak belediye başkanı seçildim ve 2015’e kadar da dağ, bayır demeden bu kentin her yerinde çalıştım. CHP’li arkadaşlarımızla birlikte,o zaman ki yürekli insanlar ile birlikte alt düşünceleri olmayan, düşünceleri ile partiyi büyütmeyi düşünen insanlar ile birlikte 2004 yılı yerel seçimini yaptık.2007 genel seçimini yaptık, 2009 yerel seçimini yaptık, 2011 genel seçimini yaptık, 2014 yerel seçimini yaptık. Bu arada referandumu ve cumhurbaşkanı seçimini yaptık, toplantılar yaptık, yürüyüşler yaptık peki o zaman bu insanlar nerdeydi. Bizi eleştiren insan nerdeydi. Bir tek cümleyle il başkanlığı yaptık arkadaşlar bana ihtiyacınız var mı ne yapmam gerekiyor cümlesini kimseden duymadık. Bizi eleştirenlerden onun için bunu böylece söyleyeyim herkes kendini, haddini, yerini bilecek. Milletvekili seçilebilirsiniz ama milletvekili olmak önemlidir. Trabzon insanı kimin ne olduğunu çok iyi biliyor. Ben yakın zamanda bir rahatsızlık geçirdim. Milletvekili değilim, belediye başkanı değilim ama binlerce insan telefonla, bizzat evime ve hastaneye gelerek bana ‘Geçmiş olsun abi nasılsın’ diye soruyorsa demek ki o dönemki yapmış olduğumuz çalışmalarda halk ile bütünleşmenin, mütevazı olmanın sonuçları olarak, insan olmanın sonuçlarını alıyorum. Bu önemlidir. Makamlar geçicidir ama insanlık ve hizmetler kalıcıdır.

  PEKŞEN BULANIK SUDA BALIK AVLIYOR

  CHP’de muhalif kanat bir kurultayın yapılması için imza topluyor.Bu toplanan imzalar başarıya ulaşır ve kurultay yapılırsa siz Kılıçdaroğlu’nun yanında mı yer alırsınız yoksa muhalefetten yana mı olursunuz?

  Şu anda olağanüstü bir kongreye gerek yok. Zaten yakında bir kurultay yapacağız. Olağanüstü kurultay isteyenler bulanık suda balık avlayan insanlardır. Bunlardan biri de Trabzon milletvekili seçilen insandır. Kendi gelecek ve itibarını düşünmek açısından, partinin geleceği ve itibarını düşünmemek açısından bu davranışı tasvip edilmez. Biz Kılıçdaroğlu’nun şu anda dürüstlüğüne, çalışkanlığına saygı gösteren insanlarız.

  x2-002.jpg

  ÖNCE İLÇENİZDE ALDIĞINIZ OYA BAKIP SONRA ELEŞTİRECEKSİNİZ

  CHP Trabzon milletvekili Haluk Pekşen ile CHP Trabzon il örgütü arasında kurultay hakkında ciddi bir fikir ayrılığı var. Bu konuda yorumunuz nedir?

  Basında takip ettiğimiz kadarıyla şöyle cevaplayayım. Bir milletvekili örgütüne sormadan hareket etmez. Belediye başkanlığı yaptığım dönemde de milletvekilliği yaptığım dönemde de ilçe başkanlarını topluyorduk. Toplu karar alıyorduk ama elbette ki biz bunu destekleyeceğiz, biz şunu destekleyeceğiz diyen arkadaşlarımız da oluyordu. Fakat en azından toplu bir karar alıyorduk. Çünkü parti geleneği, parti etik davranışı bunu gerektirir ve şu anda seçilir seçilmez bayrak açmak gelecekte ikbal bekleme anlamına gelir. Siz kendi ilçenizde aldığınız oya bakacaksınız, iliniz de aldığınız oya bakacaksınız. Ondan sonra gidip eleştiri yapacaksınız. Ben en son yüzde 25 oy almıştım 2014’de büyükşehir belediye başkanı adayı iken bugün gelinen noktada 1 Kasım'da oy oranı yüzde 16’dır. Önce o aradaki 40 bin oyun nereye gittiğinin hesabını iyi yapacaklar.

  CHP 1 Kasım'da Trabzon’da başarılı oldu mu?

  CHP Trabzon’da başarılı olmamıştır. Örgütler de başarılı olmamıştır. Çünkü örgütteki arkadaşlar benim yıllardır berber çalıştığım arkadaşlar. Son süreçte belki farklı şeyler düşünmüş olabilirler ama ben onları daima baş tacı yaptım. Ama onlar beni baş tacı yaptı mı yapmadı mı onu da onlara sorarsınız diye umuyorum. Ben bütün ilçe başkanlarımı, yönetim kurulu üyelerimi, CHP’lileri bütün Trabzonluları baş tacı yaptım ama onlar bana nasıl davrandılar. Yaptıkları tavırlar etik miydi o onların vicdanlarıyla muhasebesini gerektirir ve aynı zaman da Trabzon’da CHP’yi nereye getirdiklerini... Bir eylem yapıyorsunuz bu eylemi iyi olması için yapıyorsunuz ve bu eylemi yaptıkları zaman biz 2 tane 3 tane milletvekili çıkaracağız dendi. Ama 1 milletvekilini zor çıkarıyorsanız ve oyları yüzde 25'ten yüzde 16’ya indiriyorsanız o zaman orada kalmanızın bir anlamı yok. İstifa edeceksiniz yeni arkadaşlar, yeni vizyonu olan arkadaşlar gelecek ve parti ile birlikte bütünleşmeleri sağlayarak çalışmaları sürdürecek. CHP açısından baktığımız zaman çalışma sistemimizde , yöntemimizde bir değişiklik yapmamız gerekiyor. Çünkü aynı yönteme aynı sonucu alırsınız. Yalnız bir ay kala vatandaşa gidip de merhaba demekle olmuyor ki ona da yüzde 100 ulaşamıyorsunuz. O nedenle yapılan çalışmalarda bir aylık bir çalışma olmaz. Seçim biterdi biz ertesi gün halkın arasında oy versin vermesin teşekkür ediyorduk. Onlara yapacaklarımızı, yaptıklarımızı anlatıyorduk. İnsanların acılarını sevinçlerini paylaşıyorduk, esnaf ziyaretleri, basın toplantıları yapıyorduk. Bunlar örgütü hareketli tutan unsurlardır ama ne yazık ki biz bu süreçlerde kendi oluruna bıraktık bunları, bekledik ki vatandaş oy vesin. Vatandaşta şöyle bir imajımız var biz çok biliyoruz, bize o verin, biz sizi yönetelim böyle bir anlayış olmaz. Herkes çok iyi biliyor bugün iletişim çağında insanlar anında ulaşabiliyor. Bu nedene bunun çok nedenle araştırılması, incelenmesi, biz bize siyasetten ziyade dışa açılıma bize oy vermeyen inanlar niye oy vermiyor. Bunun araştırmasını yaparak ona karşı projeler üreterek çalışma yapmamız gerekiyor ama böyle bir çalışma bilhassa son dönemde hiç olmadı. Son sözü söyleyecek olan vatandaştır. Ne söyleyecekse o söyleyeceklerini ve taleplerini dikkate almak göz ardı etmemek lazım. Vatandaşı kim ikna ederse oyu o alır ki nitekim iktidar ikna etti ve tek başına iktidar oldu. Bundan sonraki süreçte beklentimiz oy versin vermesin tüm halkı kucaklasın kutuplaşmaya gitmeden herkesi birleştirerek Türkiye Cumhuriyeti'ni yeniden iç politikada, dış politikada ve ekonomide ayağa kaldırmak, mutlaka yeniden birliktelikle güçlenmemiz gerekiyor.

  x3-002.jpg

  Şike davası ile ilgili geldiğimiz nokta ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

  Trabzonspor 2010-2011 yılında haksızlığa uğramıştır ama bunun arkasında ne kadar durduk, hakkımızı nasıl ve ne kadar aradık. Hukuksal yönden kulüp olarak da gerekli başvurular yapıldı ama bir güç vardı o gücün karşısında bu kadar durabildik. Yalnız 2010-2011 kupası Trabzonspor'un olduğu bir gerçek ve bunu kuşaktan kuşağa aktaracağız.

  Partinizin şike davasında Trabzonspor’un haklarını alması konusunda bir tavır ihmali gösterdiği eleştirisi hakkında ne düşüyorsunuz?

  Aslında siyaset sporun dışında olmalı, spor kulüplerine siyasetçi girsin merhaba desin ama siyaset girmesin fikrinden yanayım. Ne yazık ki son yıllarda bilhassa futbolda da ekonomik sektör haline gelen sporlarda da siyaset çok daha etkin olmaya başladı. Bu da spora zarar veriyor ve Türk sporuna da zarar veriyor yalnız futbol olarak görmemek lazım bunu ben hiçbir zaman siyasi kimliğimde futbolda yer almamışımdır.

  İbrahim Hacıosmanoğlu’ndan yöneticilik teklifi aldınız mı?

  Hayır almadım ziyaretime geldiler sağ olsunlar bütün diğer insanlar olduğu gibi geçmişten gelen bir dostluğumuz var. Onur Kurulu üyesiyim, Divan Kurulu üyesiyim, milletvekilli geçmişim var, belediye başkanlığı yapmışım.Trabzonspor da bu kentin bir kurumu olduğuna göre bu kurumda bulunan insanların bizim gibi görev yapmış insanlara hatta herkese geçmiş olsun ziyaretinde bulunmaları takdire şayandır ama yöneticilik teklifi almadım. Hiçbiriyle de yöneticilik yapmayı düşünmüyorum ama Trabzonsporluyum Trabzonspor'a her zaman görevimi yaptığıma inanıyorum eksiklerim olabilir, fazlalıklarım olabilir ama bu süreçte yönetimde görev almayacağım.

  Trabzonspor kongresinde mevcut tablodan çıkacak olan sonuç sizce sorunları çözecek mi?

  Çözmeyecek gibi duruyor çünkü ekonomik boyutu bir yana gelmiş, takımın durumu sıkıntılı bir süreçte ve biz güçlerimizi dağıtıyoruz. 3 aday 4 aday ile güçlerimiz bölünüyor. Bizim yapımızda mı var bir sıkıntı bilmiyorum kazananın karşısında hemen muhalefete geçiyoruz, eleştiriye geçiyoruz bu da yönetimde olan insanları bir yerde strese sokuyor. Oysa hem yönetimde olanlar hem aday olup da kazanamamış olanlar birlikte görüş alarak hareket etmemiz gerekiyor, biz o birlikteliği sağlayamıyoruz.Ben istiyorum ki Trabzon'da bu süreçte tek bir adayla seçime gidilsin de bu geçiş süreciden sonra yarışılsın.

  Trabzonspor siyasetin yardımı olmadan ağır ekonomik tablodan kurtulamaz” şeklinde bir algı oluşmaya başladı bu duruma katılıyor musunuz?

  Doğru maalesef o algı var katılıyorum. Oysa Trabzonspor kendi kaynaklarını akılcı projeler ile akılcı harcamalar ile kimseye muhtaç kalmadan çok güzel bir şekilde yürütür. Trabzonspor'u siyasetin dışında ama siyasetten de dışlamadan yönetebiliriz.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Akçaabat'a Galericiler Sitesi İstiyorlar24 Mart 2018 Cumartesi 00:01
 • Taşönü Turizm Merkezi Olsun22 Mart 2018 Perşembe 15:26
 • Gedikli'den Kandil Mesajı22 Mart 2018 Perşembe 15:23
 • Trabzon'da Ormancılık Haftası Kutlamaları22 Mart 2018 Perşembe 15:19
 • Metin Kara Yeniden Başkan Seçildi19 Mart 2018 Pazartesi 21:43
 • Salih Cora'dan Haluk Pekşen'e Cevap19 Mart 2018 Pazartesi 11:20
 • Gedikli'den Çanakkale Zaferi Açıklaması17 Mart 2018 Cumartesi 19:51
 • İsmail Saymaz İş Kazalarını Trabzon'da Anlattı16 Mart 2018 Cuma 13:49
 • KİKAP'tan Trabzon'da Sempozyum16 Mart 2018 Cuma 13:46
 • Düzköy'de Okuma Seferberliği Başlatıldı16 Mart 2018 Cuma 13:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim