• BIST 116.603
 • Altın 172,599
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052

  Büyükşehir ve Ortahisar Belediyeleri İçin CHP'den Savcılığa Şikayet

  Büyükşehir ve Ortahisar Belediyeleri İçin CHP'den Savcılığa Şikayet
  14.05.2015 13:14
  Cumhuriyet Halk Partisi ile Ak Parti arasındaki bayrak krizi mahkemeye taşındı.

  Trabzon'da seçim heyecanı sürerken son günlerde AK Parti ile CHP arasında bayrak krizi gerginliği de devam ediyor. AK Parti'nin kanunlara aykırı bir şekilde Trabzon'da bayrak astığını iddia eden CHP, konuyu Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı'na taşıdı. İl Başkanı Güzide Uzun tarafından yapılan şikayette Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı yöneticileri ile Ortahisar Belediye Başkanlığı yöneticileri de yargı kararlarını uygulamama ve görevi ihmal suçlarını gerçekleştirdikleri iddiası şikayet konusu oldu.

  CHP'nin yapmış olduğu şikayet şu şekilde:

  "1. Ortahisar 1. Seçim Kurulu’nun 30/04/2015 tarih 2015/38 ve YSK’nın 23/02/2015 tarih ve 2015/236 sayılı kararlarına göre seçim hükümlerini düzenleyen 298 sayılı Kanun uyarınca gösterilen yerlerden (partilerin seçim irtibat büroları, il ve ilçe binalarının sadece önleri) başka yerlere, genel yollar üzerine asılan her boyda parti flama, bayraklar ve posterlerin ve de benzerlerinin belediyelerce toplatılmasına ve masraflarının ilgili partilerden ve adaylardan alınmasına, ayrıca partilerin yapacak oldukları mitinglerde miting alanlarının süslenmesine her ne kadar kanun izin veriyorsa da miting bittikten sonra miting ve toplantı günü kullanılan afiş, bayrak, flama ve benzerlerinin derhal toplanması gerektiğine, toplanmadığı takdirde belediyelerce toplatılacağına karar verilmiştir.

  2. Buna karşın seçim sürecine ilişkin yetkinin mülki amirden İlçe Seçim Kurullarına geçmesi ile birlikte, 08/05/2015 gecesinden itibaren, AKP İl Örgütleri tarafından şehrin tüm işlek caddelerinde, Tanjant Yavuz Selim Bulvarı; Beşirli Kavşağı, Atapark Kavşağı; Beşirli – Havaalanı Sahil Yolu gibi tüm kavşaklarda, yol geçişlerinde, karayollarında çok miktarda flama, bayrak, poster ve afişler asıldığı görülmüştür. 08/05/2015 tarihinde bayrakların kaldırılması için Ortahisar 1 ve 2 İlçe Seçim Kurullarına başvurmuş olmamıza rağmen, karar ancak 11/05/2015 tarihinde 2015/39 sayılı kararla verilmiş, aynı gün ilgili kurum ve parti başkanlıklarına bildirilmiş, ancak bayrakların toplatılmasına ilişkin 24 saatlik makul süre geçirilmiş olmasına rağmen, ilgili bölgelerde bayraklar halen asılı bulunmaktadır.

  3. Bu süreçte, cumhurbaşkanının Anayasa’da tanımlanan görevleri arasında olmamasına rağmen seçim çalışmalarına katıldığı, bayrakların, afiş ve poster gibi görsellerin 11/05/2015 tarihinde şehrimizde gerçekleşen miting için kullanıldığı, bahsi geçen partiye menfaat sağladığı da ayrı bir

  gerçektir. Bu itibarla, şüphelilerce seçimin demokratik ve eşit şartlarda şeffaf bir şekilde yapılmasına dair ilkeler yok sayıldığı gibi, bir yargı organı olan İlçe Seçim Kurulu’nun ilgili kararları sistematik olarak süreç içinde dikkate alınmamış ve uygulanmamış, yine aynı şekilde yol üzerlerinde, halkın huzurunu bozacak şekilde, bayrak afiş ve benzeri propaganda malzemesinin asılamayacağını, miting yapılmış olsa dahi miting alanındaki bayrakların mitingin sona ermesinden sonra derhal kaldırılmasını düzenleyen 298 sayılı Kanun’un 60 ve devamı maddeleri ile Seçim Suçlarını düzenleyen 130 ve devamı maddeleri de çiğnenmiştir.

  4. Başka bir anlatımla, yukarıda yazılı idari kurum görevlisi olan şüphelilerin, ilgili kararlardan ve karara gerekçe olan kanun maddelerinden haberdar olmalarına rağmen, bir siyasi partiye çıkar sağlamak amacıyla görevlerini yerine getirmeyerek kararı uygulamadıkları, bu hali ile TCK m 257’yi ihlal ettikleri sabittir. Yine, 1 nolu şüphelilerin ise, 298 sayılı Kanun’da düzenlenen seçim suçlarını işledikleri, bu nedenle cezalandırılmaları gerektiği aşikardır.

  5. Tüm bu nedenlerle, belirtmiş olduğumuz şüpheliler hakkında kamu davası açılması için iş bu dilekçeyi sunmak zorunda kalınmıştır.

  SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda arz olunan ve re’sen göz önünde bulundurulacak nedenlerle, şüphelilerin eylemlerine uyan yasa maddeleri uyarınca cezalandırılabilmeleri için gerekli soruşturmanın yapılarak haklarında kamu davası açılmasını saygılarımızla dileriz."

   

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim