• BIST 114.418
 • Altın 163,268
 • Dolar 3,8030
 • Euro 4,6507

  Baskı Ama Kime!

  01.02.2013 11:35
  Hasan Suiçmez / yazar

  Hasan Suiçmez / yazar

   

   

  Anadolu coğrafyasında 1071 Malazgirt zaferinden sonra devletler kuran Türkler; günümüze kadar tarihin her döneminde “taşını öğüten değirmen” gibi en çok kendilerini asimile etmişler ve her zaman kendi soydaşlarına baskı ve tahakküm uygulamışlardır.

  Hatırlayalım, Büyük Selçuklu Devletininim neden yıkıldığını! Nedeni Büyük Selçuklu hükümdarlarının devlet yönetiminde ve saray hizmetlerinde “Türkmenlere- yani Türklere” ikinci sınıf muamelesi yaparak onlar nasıl olsa bizimdir mantığı ile bu yerlere fars asıllıları yerleştirmeleri ve Türkmenleri küstürmeleri neticesinde koskocaman Büyük Selçuklu İmparatorluğu yerle bir olarak tarih sayfaları arasındaki yerini almıştır.

  Bunun yerine kurulan Anadolu Selçuklu Devletinin bundan ders alması beklenirken böyle olmamış ve Anadolu Selçuklu Devleti de yoğun olarak önce Fars ve sonrada Emevi kültürünün etkisi altında kalarak Keyhüsrevli, Keykavuslu farsça isimlerden tutunda günlük yaşantılarına kadar kendilerinden uzaklaşmışlar, saray dili ve halk dili ihdas ederek kendi milletlerine yukarıdan bakmayı yöneticilik zannetmişler sonrasında; önce beylikler halinde küçülmüş ve akabinde dağılıp yıkılmışlardır.

  Bu beyliklerden biri olan Osmanlı beyliği büyüyerek bir cihan devleti olmuş, kurumlarını geliştirmiş, gücünü arttırmış ancak kendine bakış algısını değiştirmeyerek varlık sebebi olan Türk’ün bir eline kılıç bir eline kazma vererek; onu savaş zamanında cepheden cepheye gönderip barış zamanında ise tarlaya sürerek kol gücünden yararlanmıştır. Devletin ve sarayın yönetimine sıra gelince Balkanlardan toplanan çoğu papaz çocuğu devşirmeler ile devleti ve sarayı yönetmeyi vazife bilmişlerdir. Bu zulüm ve baskı değil de nedir? Bu asimilasyon değilde nedir? Bu coğrafyada yaşayan etnik guruplardan veya kendini farklı sayanlardan hangisine Türklerin kendi soylarına yaptığı baskı ve tahakküm kadar baskı yapılmıştır? Böyle olsaydı bu azınlık gurupların bugün esamesi bile okunmaz, bu toplum içerisinde erir yok olurlardı!

  Baskı ve tahakkümü onlara değil, devlet, kendinin varlık sebebi olan Türklere uygulamıştır. Buna, Anadolu’da itiraz eden ve canını uğruna verdiği devletinin yönetiminde söz sahibi olmak isteyen Türkler; devşirme paşalar marifetiyle “Celali isyanları” adı altında imha edilip kuyulara doldurularak boğdurulmuşlardır. Neydi istekleri? Kendi devletlerinin yönetiminde bulunmak. Bundan daha haklı bir istek olabilir mi?

  Ama bu istek baskı ile tahakküm ile zulüm ile karşılanmış ve devlete sadakat anlayışı ile bu yüce milletin evlatları boyunlarını çingene cellatlarına uzatmayı “sadakat” zannetmişlerdir.

   Viyana’yı kuşatıp nezaketine mağlup olan Merzifonlu kara Mustafa Paşa padişaha jurnallenince, İstanbul’dan gönderilen iki cellada boynunu itiraz etmeden teslim ederken de aynı düşünceler içerisindeydi! Bu nasıl bir talihsizlik, bu nasıl bir bağlılıktı ki cellata suçsuz boynunu teslim etmeyi devlete sadakat olarak kabul ediyordu! Kuruluşundan yıkılışına kadar 215 sadrazamla yönetilen Osmanlı devletinin bu sadrazamlarından sadece 74 ünün Türk olduğu söylendiğinde söylenecek laf kalmıyor! Hangi devlet ya da imparatorluğun tarihinde böyle bir uygulama vardır? Üstelik bunu meşru göstermek için hiç araştırmadan savunma da yaparız. Efendim; Osmanlı bu metotla altı asır ayakta kaldı! Peki, asırlarca sömürdüğü coğrafyalardan bir tek temsilciyi meclisine sokmayan, bir tek görevliyi kendi devletinde istihdam etmeyen İngiltere ayakta durmuyor mu? Çin ayakta değil mi?  Bununla da yetinilmedi, koca Cihan hükümdarı Yavuz’dan itibaren hükümdarların Türk ailelerin kızlarıyla evlenmeleri yasak edildi! Genç Osman Şeyhülislamın kızıyla evlendi diye yeniçeri devşirmeleri tarafından Yedikule zindanlarında akla hayale gelmeyen işkenceler ile katledildi! Baskı ise budur, zulüm ise budur! Var mı başka bir izahı! Ne demek Türk hükümdarının Türk kızıyla evlenmesinin yasaklanması! Bu nasıl bir anlayış ve algılayıştır? Hangi gerekçe bu uygulamayı haklı çıkarabilir! Hangi açıklama sadece bu uygulama ile Allah ve Peygamber dostu olan bu millete yapılan yanlışı izah edebilir?

   

  Sonra ne oldu? Koskoca dediğimiz bu “Cihan hükümdarlığı” bu dönme devşirmelerin ihanetiyle satıldı ve yıkıldı. Geriye dikkate alınmayan, kendi vatanında ırgatçılık yapan Türklerin ahı kaldı.

  Yine küsmediler, yine vazgeçmediler, yine de vazgeçmeyecekleri gibi. Kendilerine yönetim yetkisi çok görülmüş olsa bile “ dişlerini tırnaklarına takarak” yeni ve milli bir devlet kurdular.

  Türkler kurdukları her yeni devlet döneminde; kendilerine ait tarihin derinliklerinden getirdikleri gelenek ve görenekleri gereği gibi yaşayamadılar! Kendi radyolarından kendi müziklerini dinleyemediler! Kendi hukuk kuralları olan “Törelerini” sahiplenemediler, 39 harfli kendi alfabelerini kullanamadılar, 12 Hayvanlı Türk takvimini “Çinliler şu anda bile kullanıyor” onlar kullanamaz oldular, hafif batı müziği denilen ne olduğu belli olmayan tamtam seslerini çağdaş müzik olarak dinlemek ve ezberlemek zorunda kaldılar! Kendi libaslarıyla örtünemediler, Müslüman olmasına Müslümandılar ancak onun gerekliliklerini de çoğu zaman devletleri tayin etmişti. Benim istediğim kadar Türk ve benim istediğim gibi Müslüman olabilirsin dayatmasıyla yıllarca kıvranıp durdular. Seslerini yine çıkarmadılar. Bu baskı ve tahakküm değil miydi? Bu mudur üstünlük?

  Bu gün devletin baskısı ve tahakkümü altında olduğunu iddia edenler bilmeli ve unutmamalıdırlar ki; devlet herkese aynı metodu uygulamış, benim istediğim gibi Türk ve benim istediğim ve müsaade ettiğim kadar da Müslüman veya benim istediğim gibi vatandaş olacaksın demiş ve ferman buyurmuş ve böyle olursan iyi vatandaş olursun demişti! Olay bu kadar basitti! Ve de böyle olmuştu. Devlet gerçek sahiplerine bunu reva görürken, kendi sorumluluğunda olan azınlıklara ve kendini bu milletten saymayanlara karşı her zaman müsamahakâr ve her zaman özgürlükçü olmuştur. Buna rağmen asil milletimiz bundan hiç rahatsız olmamış, bundan sonra da hiç rahatsız olmayacağı gibi.

  Bakıp büyüttüğü, okutup öğrettiği ve makamlara getirdiği evlatlarının her yeni devlet kuruluşunda kendisini unutup ihmal edip ikinci vatandaş gurubundan görmesini “kader” olarak benimsemek anlayışının bu yanlışların devam etmesinde elbette ki rolü vardır! Buna rağmen; bu yüksek anlayışa devlet tarafından karşılık verilmesi gerekmez miydi?

  Onun için daha fazla birbirimizi yormadan, zorlamadan ve birbirilerimizin gırtlaklarındaki ellerimizi süratle çekerek, birbirilerimizin boynuna dolamanın vakti ve zamanı çoktan gelmiş ve geçmektedir!

  Eğer zulüm ve baskı varsa bu öncelikle hepimize olmuş ama tarih süreci göz önünde bulundurulduğunda özellikle de en fazla Türk’ün Türk’e asimilasyonu ve baskısı olmuştur.

  Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur sözü sanki “Türk’ün Türk’ten başka düşmanı yoktur” şeklinde uygulanagelmiştir.

  Hatırlayalım ve de bu millete daha fazla haksızlık etmeyelim!   

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Halit Suiçmez
  07 Şubat 2013 Perşembe 11:46
  Teşekkür
  Katılmamak mümkünmü bu haklı ve doğru tespitlere
  Eline sağlık sevgili abiciğim
  78.173.240.131
  ibrahim suiçmez
  05 Şubat 2013 Salı 13:32
  Cengiz Han
  Cengiz Han' ın da dediği gibi " Türkler; Hiçbir savaşı kaybetmezlerdi..Eğer kendi ırklarından kadınlar ile evlenselerdi..!" yüzyıllar boyu süregelen bilinçli yok etme politikası..

  Eline sağlık hocam..
  217.131.150.150
  zühtü akyıldız
  01 Şubat 2013 Cuma 20:01
  devletimiz?
  gerçekler önyargısız eşelendikçe ortaya çıkar. ama türkiyenin bu çarpıcı analizleri henüz algılamaya hazır olmadığını düşünüyorum.bu anlamda yol uzun. kalemine saglık.
  46.2.79.171
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim