• BIST 111.494
 • Altın 174,770
 • Dolar 4,0466
 • Euro 4,9806

  AŞURE İKRAMI İLE TÜRKAV

  15.11.2013 10:48
  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Bugün de hayır-hasenat, sadaka ve yardımlaşma gibi güzel adetlerin yaşatılması isabetli ve yerindedir.

  Herkes imkanı nispetinde ikramda bulunur. Trabzon TÜRKAV’da 13.11.2013 Çarşamba akşamı yönetim kurulu ve seçkin kalabalık bir toplulukla güzel adetlerin yaşatılması için günün anlamını aşure ikramı ile isabetli ve yerinde yad etmiştir. Allah, katılanlarla bizleri ve camiamızı bu sevaba kavuşturanlardan eylesin. Müslüman Türk milletince yıllardan beri kutlanarak gelen aşurenin anlamını Trabzon TÜRKAV seçkin kalabalıkla kutlamıştır. Aşure günü ve gecesi için seçkin topluluğa mesaj gönderen TÜRKAV Genel Başkanı Sinan YÜKSEL’in selam ve muhabbetleri TÜRKAV’ın adından da anlaşıldığı gibi yardımlaşma ve dayanışmaya varlığıyla bir yenisini eklemiştir.

  Allahü Teala’dan aşure gününü ve gecesini mübarek eylemesini diliyoruz. Vakıf idealiyle TÜRKAV sevgi ve hoşgörüsü ile hedeflere ulaşmadaki önemli birliğe ve beraberliğe bugünler adına vesile kılınmıştır.

  Bilhassa peygamberimiz müminin aile efradına aşure gününde her zamankinden daha çok ikramda bulunmasını tavsiye etmiştir.

  Yeni bir yılın (Hicri 1435) ilk günlerinde yer alan ve aşure olarak bildiğimiz Muharrem ayının onuncu günü 13 Kasım 2013 Çarşambaya rasgelmektedir.

  Geçen yılın muhasebesini yapmaya, gelecek yılda neleri nasıl yapacağını düzenlemeye, hedeflenenlerin zamanını en gerçekçi biçimde ortaya koymaya, maddi ve manevi yaşantımızla feyzin ve bereketin nasıl temin edileceğini düşünmeye karar verilmesidir.

  Birçok önemli hadisenin bugünde yaşandığına insanlık tarihinde bakılmaktadır. Hz. Nuh Tufanı ile başladığı ve Nuh Peygamber zamanından beri aşurenin var olarak geldiği bilinmektedir. Kısaca ifade etmek gerekir ki Allah, Hz Nuh’a çok büyük gemi yapmasını emrederken Cebrail’i ona yardım için gönderir. Hz Nuh büyük bir gemi yaparak kendisine iman edenleri gemiye bindirir. (Mumin) … ve Allah büyük tufanı kopartır. Gökten yağan yağmur ile gökten fışkıran sular bütün yeryüzünü kaplar… Gemi hareket eder sadece gemiye binenler kurtulur. Aylarca sularda kalındığından gemide yanlarında aldıkları yiyeceklerin bitmeye başlamasından kalan yiyecekleri bir kazanda birleştirerek çorba yapılır, yapılan bu çorba bugün aşure olarak bilinmektedir.

  Osmanlı’da bu aya çok önem verilmiş pişirilen aşureler dağıtılmıştır. Osmanlı’dan sonra bu gelenek daha da önem kazanarak devam etmektedir. Muharrem ayı ilahi bereketin feyzin ve bolluğun adıdır. Allah’ın rahmetine ulaşmak için Peygamberimiz bugünün önemli olduğunu ifade ederek oruç tutulmasını tavsiye etmiştir ancak peygamberimiz Yahudilerinde bugünde oruç tuttuklarından onlara benzememek için aşure gününün öncesi ve sonrasındaki günlerde de oruç tutulmasını önermiştir.

  Peygamberimiz buna uygun davranmıştır. Medine’ye hicret edince bu orucunu devam ettirmiş ve başkalarına da emretti, fakat Ramazan orucu farz olunca kendisi aşure gününde oruç tutmayı bıraktı. Bundan sonra Müslümanlarda isteyen bugün oruç tuttu, istemeyen tutmadı (Buhara Savm:69).

  Muharrem ayını diğer aylardan farklı kılan ayrı bir yeri olduğu gibi aşure gününün de diğer günler içinde daha anlamlı daha bereketli olduğudur.

  Neden Aşure denilmiştir.

  Hadis kitaplarındaki anlatımıyla bugüne aşure isminin verilmesinin hikmeti Cenab-ı Hak’kın on peygamberlerine on değişik ikram ettiği içindir.

  Allah Hz. Musa’ya (a.s) aşure gününde bir mucize ihsan etmiş denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.

  Hz. Nuh (a.s) gemisini Cudi dağının üzerine aşure gününde demirlemiştir.

  Hz. Yunus (a.s) balığın karnından bugünde kurtulmuştur.

  Hz. Davut ile Hz. Adem’in (a.s) tevbesi bugünde kabul edilmiştir.

  Hz. Yusuf, kardeşlerinin attığı kuyudan aşure günü çıkarılmıştır.

  Hz. İsa (a.s) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semaya yükseltilmiştir.

  Hz. İbrahim’in (a.s) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur

  Hz. Yakup’un oğlu Hz Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.

  Hz. Eyüp (a.s) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.

  İşte böylesine manalı ve kutsi hadiselerin yıldönümü olan bu mübarek gün ve gecede bir arada olarak bu günü kutlamaktayız.

  Aşure gününüz ve geceniz mübarek olsun.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  HAYDAR
  15 Kasım 2013 Cuma 20:58
  20:58
  TÜRKAV'ın örnek çalışmaları takdır edilmektedir Kenan Başkanın şahsında Yönetim kurulunada teşekkür ederiz.
  95.9.0.250
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim