• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144

  Araklı Belediye Başkanı'na Ve Kaymakamı'na Açık Mektubumuzdur!

  06.11.2014 08:46
  Hasan Suiçmez / yazar

  Hasan Suiçmez / yazar

  Sayın başkanım, sayın kaymakamım; bir süreden beri Araklı ve hatta Trabzon komu oyunu meşgul edip ilçemiz Araklının aleyhine gelişen olaylardan mutlaka haberiniz vardır. Araklıspor gibi geçmişi başarılar ile dolu prefosyenel bir takımın iyi yönetilememesi sonucunda; hem sportif olarak ve hem de mali bakımdan hepimizi üzen gelişmelere şahit olduk. Zaman zaman mağdur arkadaşlarımız, meydana gelen mağduriyetle ilgili sizlerle görüşmeler yaptılar, konuyu sizlere detayları ile anlattılar. Eksik anlatımlar olabileceğini düşünerek konuyu bir de ben değerli şahıslarınıza ve makamlarınıza arz etmek istedim. Komu oyu da bu konuyu doğru bilsin ve ilçemiz adına yapılan olumsuz dedikodulara son verilsin diye konuya duyarlılık göstereceğiniz inancı ile yazıyorum.

  Araklısporun zamanında ödenmediği için biriken borçları oluştu. Araklı mal müdürlüğü hiçbir ilçenin mal müdürlüğü yetkililerinin yapmadığı bir şekilde hareket ederek; zamanında Araklıspor gelirlerinden tahsil edemedikleri borçlarını, hiçbir suçu günahı olmayan o dönemlerin yönetim kurulu üyelerinden “müteselsilen sorumlu oldukları gerekçesiyle” tahsil etmek yoluna gitti. Hâlbuki kamuoyu ve yetkililer çok iyi bilmektedirler ki; bir zamanlar 1.lig de top koşturan Akçaabat Sebatspor’un gazetelerde boy boy açıklanan 6 trilyonluk borcuna rağmen, Akçaabat Mal müdürlüğü ve Trabzon defterdarlığı böyle yanlış bir yola tevessül etmeyerek işi kimseyi mağdur etmeden çözüm yoluna gitmişlerdi. Yönetim kurulu üyelerine borç taksimatı yapılıp gönderildikten sonra Araklıspor’un malı durumu ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Araklıspor’un Trabzon 1461 kulübüne sattığı Yusuf Erdoğan’ın Trabzonspor’a transfer edilmesinden dolayı; kulüp yetiştirme hakkı olarak yapılan sözleşme gereği Araklıspor ilgili kulüplerden 175.000 TL alacaklı duruma geldi. Bunun ile ilgili her türlü bilgi ve belge tarafımızdan mağdurlardan biri olma sıfatıyla Araklı Mal müdürlüğüne ibraz edildi. Araklı mal müdürlüğü paranın tahsili ve Araklıspor’un borcundan düşülmesi için Haziran ve Ekim 2014 tarihlerinde hem Trabzonspor’a ve hem de Trabzon 1461 kulübüne Araklıspor’un sözleşmeden doğan 175.000 TL lik alacağı için haciz yazısı gönderdiğini beyan etmektedir. Ayrıca Araklıspor’un Araklıdaki bir bankada açılmış bulunan resmi hesabına da haciz gönderdi. Bütün bu gelişmelere rağmen her nasılsa Maliyenin yazdığı yazılara cevap verilmediği gibi; paranın 100.000 TL lik bölümünün Araklsporun resmi hesabına yatırıldığı bizzat 1461 kulübü başkanı tarafından tarafıma mal müdürümüzün yanında telefon ile beyan edildi. Şimdi sormamız gerekiyor ki;

   

  1.Araklıspor kulübünün alacakları ile ilgili Araklı mal müdürlüğünün yazılarına rağmen ilgili kulüp parayı Araklı Mal müdürlüğüne değil de, Araklısporun hesabına hangi kanuni gerekçe ile yatırmıştır?

  2.Araklıspor’un 175.000.-TL borcu varken paranın geri kalan 75.000 TL si nin 1461 kulübüne bağışı gerçekmidir ve Araklıspor’un başkanı bunu hangi yetkisi ile yapabilmiştir?

  3.Araklıdaki ismi maliyece ve tarafımızdan bilinen banka yetkilileri; Araklıspor’un hesabı hacizliyken, açılabilecek ikinci bir hesaptan parayı “ahbap-çavuş ilişkileri” içinde hangi kanuni gerekçe ile ödeyebilmiştir. Bir kulüp eğer bir banka da ikinci bir hesap açtırıyorsa bunun sebebini en iyi bilmesi gerekli banka yetkilileri değilmidir?

  4.Bu hülle olayında; Banka yetkililerinin; biz ne yapalım, adamların başka hesapları varmış, biz bilemeyiz diyerek kamuoyunu ikna etmeleri mümkünmüdür?

  5.Araklı mal müdürlüğüm yetkilileri bu tür “hülle girişimlerine” karşı ilgili kulübün mevcut ve açılabilecek bütün hesaplarına haciz neden koymamıştır? Acaba sadece bir hesaba haciz konulmasının bu tür olaylar ve girişimlerde yeterli olmadığını, yaşanan binlerce örneğinden hareketle, mal müdürlüğü yetkililerinden daha iyi kimler bilebilirdi?

  6.Bütün bu gelişmelerden sonra Araklı Mal müdürlüğü yetkilileri “devleti ayağa düşürmeme adına” haciz yazılarının gereği parayı kanunsuz ödeyen kulüp yetkilileri ve banka şubesi hakkında resmi işlem başlatarak paranın geciken %5 lik gecikme faizi ile birlikte tahsilini düşünüp suçsuz insanların hesaplarındaki blokeyi kaldırmayı düşünüyor mu?

   

  Sayın başkanım, sayın kaymakamım; yukarıda arz ettiklerimden de anlaşılacağı gibi orta da apaçık bir “hülle”olayı vardır. Kiymetli şahsiyetlerinizin olaya bir an önce el koyarak gereğini yapmanızı kamuoyu sizlerden beklemektedir. Bizi ilgilendirmez diyerek konuya el atmamanız durumunda inanınki yöneticisi olduğunuz ilçenin sosyal imajında büyük yaralar açılmasına katkı sağlamış olacaksınız!

  Evinde akşamdan sabaha yiyeceği olmayan insanlarla, ay sonunu zar-zor getiren insanların hiç de hak etmedikleri bu mağduriyetleri varken; insanlar bu tür haksızlıkları kendilerine nasıl yakıştırabiliyorlar, anlamak mümkün değil!

  Araklıspor’un bilinen sebeplerden dolayı borcuna rağmen, ortaya çıkan alacaklarını insanlar hakkı olmadan nasıl böyle paylaşabiliyor? Üstelik bunu apaçık kamuoyu ve yetkililerin gözü önünde kanuni hacize rağmen yapabiliyorlar? Devlet bu kadar acizmidir? Vatandaşların haklarını kimler savunacak?

  Mağdur insanlar yarın bütün bu gelişmelerden sonra Araklı mal müdürlüğünün ve parayı bile bile ödeyen banka şubesinin önünde toplanıp açıklama isterlerse; bilinen bütün bu gelişmelere rağmen bunları kim nasıl ikna edecek!

  Sayın kaymakamım, sayın başkanım anlattıklarımın hepsinin duyum olduğunu düşünelim! Bu konuda daha fazla dedikodunun ve fitnenin çıkmasını önlemek için sizden beklentilerimizi açıklamış oldum.

  Bekleyip göreceğiz.

   

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim