• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812

  ANAYASA İLE MİLLET MÜTABAKATI…

  21.08.2014 15:48
  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Türkiye de patolojik göstergeler vardır ve giderek artma ve derinleşme eğilimi göstermektedir. Hem demokratik rejimin hem de devlet yönetiminin işleyişine müdahale etmek ve her iki sistemi de iyileştirmek gerekmektedir. Bazı siyasal erk, bazı aydın ve yazarlar bu konularda öncülük yapmaktadırlar. Yetmişyedi milyonluk Türkiye’yi, yönetim tarzıyla kim yönetecek meselesinden çok sistem meselesi olarak değerlendirilmektedir. Cumhurbaşkanlığı görevine siyaseten gelenlerin statüsüne günlük çalışmalarındaki uygulamalarında görüş ayrılıklarının olduğu bilinmektedir. Bakın 8. Cumhurbaşkanı Özal; Cumhurbaşkanlığı görevini pragmatizmin dayanılmaz ağırlığı olarak algılaması, 9. Cumhurbaşkanı Demirel, Cumhurbaşkanlığı görevini hükümeti kollayan yansızlık olarak algılarken, 10. Cumhurbaşkanı Sezer ise yansızlığı hukukun mutlak geçerliliği olarak algılamıştır.

  Bu üç ayrı uygulama da ise hükümetler ve özellikle başbakanlar düzeyinde cumhurbaşkanı konumu statüsü konusunda ciddi duraksamalar oluşturduğu görülmüştür.

  İster istemez; Meclis hükümetini tartışılır halde getiren anlayışlar, cumhurbaşkanını da halkın seçiyor olmasını, hükümet çıkarması gibi Türkiye’yi bir arayışa götürmek çabaları olarak da değerlendirilmektedir. Başkanlık sistemini, şartlar ortaya çıkarmaktadır. Meclisin seçtiği hükümetten, başkanın seçildiği hükümete mi gidiyoruz? Cumhurbaşkanlığı kurumunun siyasal ve hukuksal konumu Türkiye de pek çok yönden oldukça ciddi tartışmalara konu olacağı görülmektedir. Bu tartışmalar esas olarak ülkenin genel siyasal rejiminin başkanlık rejimi olması, bu sistemin parlamenter rejime alternatif olarak düşünülmesi, klasik parlamenter sistem içerisinde bugün Cumhurbaşkanının sahip olması gereken statünün ülke gerçekleri ışığında yoğunlaşacağı anlaşılmaktadır.

  Ekonomik krizlerin oluşturulmasına, kasanın atılmasına ve nankörlükle tepki gösterilmesine, Çankaya’nın başı gibi sıfatlarla, başbakanlarca tepki gösterilmesi kamuoyunun hafızasında canlanması sonucu daha gerçekçi bakışla değerlendirilecektir.

  Cumhurbaşkanını halk seçmiştir. Dolayısıyla mevcut anayasada var olan Cumhurbaşkanı statüsü aynı olmayacak mıdır? Halkın seçtiği milletvekillerince en az 20’sinin teklifiyle gösterilen adayı bugün halk seçmektedir. Burada katılımcı demokrasiye ne kadar anlam yüklemiştir bilemem ancak, her isteyen anayasaya göre Cumhurbaşkanı olamamıştır. Halk sadece bunlardan birini seçme hakkına sahip olmuştur.

  Halkın seçimiyle göreve gelmiş Cumhurbaşkanının Anayasa’da nitelikleri, tarafsızlığı, seçimi, ant içmesi, görev ve yetkileri;

  a-Yasama ile ilgili olanlar

  b-Yürütmeyle ilgili olanlar

  c-Yargıyla ilgili olanlarla

  Sorumluluk ve sorumsuzluk hali de 105. Maddesinde belirlenmiştir. “……. kararlardan Başbakan ve İlgili Bakan sorumludur.” şeklinde olarak uygulanmaktadır.

  Görevde olan cumhurbaşkanı halkın seçmesi sonucu uygulanmayan ne olacaktır? Türkiye’de hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin geçerlilik düzeyi konusundaki öngörülen ciddi duraksamalara TBMM’ye üye milletvekilleri, aydınlar ve yazarlar hukuk içinde bakarak, eksikliklerin giderilmesiyle ülkenin siyasal yapılanmadaki konumunun gelişmesine faydalı olunabilecektir.

  21. y.y.’da dünya devletler topluluğunun seçkin ve saygın bir üyesi olmak konusunda kararlığa sahip bir Türkiye’nin sahip olduğu anayasal tepkilerine de uyarak uygar devletlerin sahip olmasının zorunlu kıldığı özellikleriyle kıyaslamalar yapmak gereği önemlidir.

   

   

  Kenan KURU

  Trabzon TÜRKAV Başkanı

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim