• BIST 115.147
 • Altın 163,214
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547

  Amaç Değil Araç Olmalı !

  16.01.2013 16:07
  Hasan Suiçmez / yazar

  Hasan Suiçmez / yazar

   

  Eğitimli toplumlar ile eğitim eksikliği olan toplumlar arasındaki en önemli fark; amaçlar ile araçların çoğu kez yer değiştirilmiş olmasıdır.

   Bilgi toplumu mensubu olmaya hak kazanmış toplumlar hiçbir zaman amaç ile aracı karıştırmazlar. Zaten böyle bir karıştırma olmuş olsaydı bu toplumlar bilgi toplumu olma hakkını elde edemezlerdi.

  Eğitim eksikliği olan ya da eğitimsiz toplumların en belirgin özelliği ise, çoğu kez aracı amaç olarak algılayıp, gözü bağlanmış olan engelli koşusu yapan atlet gibi ilk engelle takılıp düşünceye kadar koşmayı spor zannetmiş olmalarıdır.

  Ülkemiz son yarım asırdır bu karışıklığı birçok alanda yaşamış ve bununda olumsuzluklarının bedelini fazlasıyla ödemiştir.

   1961 anayasanın sağladığı hak ve özgürlüklerin herkesin her istediğini yapabileceği şeklinde algılanıp uygulanmaya başlanması amaç ile aracın yer değiştirdiğinin en önemli göstergesidir. Hâlbuki bu hak ve özgürlükler aynı zamanda medeni insanların sorumluluklarını yerine getirdikleri oranda yararlanabilecekleri imtiyazlardı, işin bu yönü pek görülmedi ya da görülmek istenmedi.

  Onlarca yılımız birbirilerimizin omuzlarında olması gereken ellerimizin gırtlaklarımıza yapışma aracı olarak kullanmakla geçirildi. Gençlik heba oldu, zamansız aramızdan ayrılanlar oldu. O zaman durup düşünmeliyiz bizlere araçları amaç olarak kavratıp bunun adına da özgürlük diyenlerin demek ki niyetleri çok düzgün değilmiş.

   Özgürlük; araçları amaç olarak algılayıp; ben istediğimi yaparım demek değilmiş! Keşke bunca yıldan ve bunca zarardan sonra bunu anlayabilmiş olsaydık ama bunu da beceremediğimiz ortada.

  Bizim için gençlik çok önemli, sadece bizim için değil bizi bu coğrafyada fazla bulunlar için de gençliğimiz önemli! Bu bakımdan herkes gençliğe oynuyor.

   Gelecek yıldan itibaren okullarımızda serbest kıyafete geçilecektir. Geçmişten tecrübe alarak durup düşünerek gençlerimize verilen bu hakkı iyi kullanma becerisini göstermeliyiz. Buradaki aracı amaç olarak algılayıp; günümüzü ya da gecemizi yarın ne giyeceğim düşüncesiyle meşgul etmemeliyiz.

  Bu geçmişte düştüğümüz hataların tekrarı olur ki sonuçları daha da zararlı olabilir. Tanınan hakkı gereği gibi ve kadar kullanmak, bundan yararlanmak hem sorumluluğumuz ve hem de hakkımızdır bilincinde hareket edersek; ne aile bütçesini zorlamış oluruz ve ne de büyüklerimize karşı sorumluluklarımızda bir yanlış anlamaya sebep vermemiş oluruz.

              Bazı okullarımızın daha şimdiden serbest kıyafet uygulamasına geçtiğini görmekteyiz. Aslında önümüzü görmemiz açısından bu uygulamanın faydalı olabileceğini düşünebiliriz.

  Diğer yandan da yeni uygulamayı başlatan okullarımızdaki öğrencilerimizin ne durumda olduklarını gözlemleyerek biraz içimiz burkulmaktadır. Sebebi yukarıda izah ettiğimiz durumdur.

   Yani öğrencilerimiz amaç ile aracı yine karıştırmış görülüyorlar. Öğretmen arkadaşlarımızın anlatımlarından da bunu daha iyi anlayabiliyoruz ki; bu uygulamaya şimdiden geçen okullarımızdaki öğrencilerimizin ödev yapma, ders hazırlama, proje hazırlama gibi eğitimin olmazsa olmaz çalışmalarında büyük oranda düşmeler gözlemlemiş olduklarını söylüyorlar.

  O zaman bir kere daha hatırlatmakta fayda vardır ki; değerli velilerimiz lütfen duyarlı olunuz ve bu tehlikeye karşı okullarımızla işbirliği yaparak çocuklarınıza yardımcı olunuz. Öğrencilerimize tanınan bu medeni hakkı gereği gibi kullanmalarına yardımcı olunuz. Değerli, öğrencilerimiz kıyafet serbestliği sadece bir araçtır, bundan gereği gibi yararlanınız ancak amaç ile araçlara yer değiştirmeyiniz, yoksa hep beraber kaybetmiş olacağız!

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  aydın sacide
  17 Ocak 2013 Perşembe 20:44
  hayırlısı
  Gerçeklere ve doğrulara alkış tutalım,kulaklarımızı tıkayıp duymazdan gelmeyelim.Ben zannedildiği gibi her sözü,her düşünceyi alkışlamam.Alkışı hakedeni de ayakta alkışlarım.Sizi,düşüncelerinizi,prensiplerinizi ve meslek aşkınızı ayakta alkışlıyorum.Bunu kim nasıl nitelendirirse nitelendirsin.Örnek aldığım bir ağabey,bir babasınız ben gibi genç öğretmenlere..Ben de sizden aldığım bu meşaleyi gelecek nesillere taşımak istiyorum elimden geldikçe.inşallah allah mahcup etmez.
  78.169.228.111
  aydın sacide
  17 Ocak 2013 Perşembe 19:55
  karakteri düşükler
  Sayın müdürüm,perşembe gün öğrencilerimize yaptığınız konuşmayı çok beğendim ve bunu öğretmenler odasında dile getirdim.Bazı demokrat ve özgürlükçü(!) arkadaşlarımız bunu yalakalık olarak nitelediler.Yani insanlar sadece eleştirmek,kötülemek ve taşlamak için yaratılmışlar.Ne sizin benim yalakalığıma ne de benim size yalakalık yapmaya ihtiyacım vardır..sadece doğrulardan yanayımdır,şerefli mert ve karakterli insanları beğenir ve taktir ederim.arkadan konuşan kaypak demokratlar okusunlar bunu..
  78.169.228.111
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim