• BIST 114.267
 • Altın 164,133
 • Dolar 3,8225
 • Euro 4,6655

  AL ATINI, SEVERİM YULARINI!

  01.10.2014 10:25
  Hasan Suiçmez / yazar

  Hasan Suiçmez / yazar

  Şu Osmanlı âlem bir imparatorluktu sormayın gitsin. Bir zamanlar doğudan batıya, kuzeyden-güneye önemli kara ve deniz sahalarına hükmederken; dünyadaki despotizme karşıda sığınılacak en güvenli liman olma özelliğine sahipti. Öyle ki; Allah’ın Kur’an da birçok ayetiyle ikaz edip ne olduklarını bize bildirdiği Yahidilerin bile İspanyada ki giyotinlerden kurtarılması için neler yapmadı neler! Sonunda ise kurtardıkları başına bela oldu ve onu yiyip bitirdi. Kendi varlık sebebi olan Türkmenleri Anadoluda devşirme paşalara boğazlatırken, Allah ve insanlık düşmanlarına kucak açmak, inanılır gibi değildi! Adına iktidar mücadelesi denilen bu ölümcül oyun için fetvalar da hazırdı, tıpkı bu günkü gibi! Altta kalanın canı çıkmalıydı ve de öyle oluyordu! Osmanlı sultanlarından aile içi katliam yaptırmayan ise yok gibiydi! Sebep hep aynıydı, Nizam’ı âlem, İlayı kelimetullah!

  İmparatorluğu her şeye rağmen ayakta tutan ve onun aslı unsuru olan ancak bir türlü değeri bilinmeyen “tımarlı sipahiler” yani öz be öz Türklerdi. Savaş zamanı serhat boylarında kelleleri koltukta düşmana saldıran ve geri dönmeyi düşünmeyen bu yiğitleri, barış zamanında ise ekip-biçmekle sorumlu oldukları topraklar bekliyordu. Yani devlet zorda-darda kaldığı zaman Türk hemen yiğit olup cepheye koşacak, ancak barış zamanı, Türk yönetimden anlamadığı için tarlaya sürülecekti! Tarihimiz incelendiğinde; Göktürklerden sonra kurulan bütün Türk devletlerinde durum hemen hemen aynı olmuştu. Bu yanlış yaklaşım aynı zamanda bunu yapan devletlerinde sonu olmuştu, tıpkı Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğunda olduğu gibi.

  Ünlü İslam Sosyologu İbn’i Haldun’un müthiş bir söylemi vardır, derki; suyun suya benzediği kadar, geçmiş geleceğe benzer. Bu söylemi doğrulayan gelişmelerin yaşandığı hassas bir dönemden geçiyoruz. Hayatlarını eğitime adamış binlerce okul müdürü adeta tımarlı sipahiler gibi devlet yönetiminden uzaklaştırıldılar. Bu değerli insanlar; ellerine kalem verilip önlerine konulan listeleri puanlanmış şekliyle onaylamayı marifet sayan, Habeş krallarının dalkavuklarına da taş çıkarabilecek cesaretle ve yarınlarımızı düşünmeden kalemşorluk yapanların ihanetine uğradı. Silsile yoluyla, başta yandaş sendikanın büyük bir itina ile hazırladığı listeler, belli güçlerin onayından sonra yayınlanıyor ve tek suçları, mesleğini sevip vatanına hizmet etmek olan binlerce okul müdürü yolun ortasında uçuruma iteklenmiş oluyordu. Bunu yapanların ellerine kul hakkı bulaşmıştır. Çünkü bu değerli okul müdürleri ayın onbeşinden otuzuna kadar maaşları ile otuzundan onbeşine kadar ise aldıkları ücretleriyle geçinen insanlardı. Aylık hesaplarını buna göre yapan okul müdürlerini bir imza ile haksız olarak haklarından edenler elbette ki mahşeri vicdanda yargılanacaklardır. Akşam evlerine getirdikleri ve aile fertlerine sunacakları her türlü gıda maddesinde, görevlerinden haksız olarak alınmasına vesile oldukları okul müdürlerinin çocuklarının hakları vardır! Bu haram lokmalar kendi çocuklarını da zehirleyecektir, bu unutulmasın!

  Bütün fedakârlıklarına rağmen kendini devletine sevdiremeyen tımarlı sipahiler sonunda kararını verir ve avazı çıktığı kadar haykırır! Devlet tarafından kendisine zimmetlenen ve sadece savaşa giderken yararlanabileceği atları için devlete söylenir ve atını yularını bağlayarak dehler:

  Al atını severim yularını! Devletin bittiği an bu an olmuştur, biline!

  Bizlerde görevinden alınan okul müdürleri olarak diyoruz ki: alın okulunuzu verin yandaşlarınıza, ama bizler hakkımızı helal etmiyoruz, unutmatın ey aciz kul hakkı yiyen korkaklar!  

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim