• BIST 108.489
 • Altın 151,356
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3266

  AK Parti’de dört ilçe Kırmızı çizgide!

  25.01.2014 21:56
  Murat Aydın / Yazar

  Murat Aydın / Yazar

  “Siyaset sana bir yüzü tokatlamayı emrediyorsa, yanak kızarıklığının da utanç aynan olmasına müsaade edeceksin muhterem…”

   

   

   

  AK Parti Trabzon teşkilatında ilçe belediyelerine talip olan aday adaylarının sancılı bekleyişi sona erdi.

  İlçe adayları kamuoyuna açıklandı. Başbakan Erdoğan Trabzon’da 6 ilçede değişikliğe gitti.

  Çaykara, Of, Tonya, Dernekpazarı, Köprübaşı ve Sürmene’de farklı isimlerle yola devam dedi.

  2 ay önce kamuoyuna zırt pırt liste pompalayan baloncular, ters köşe oldu.

  Milliyetçi muhafazakâr isimleri ön planda tutan Başbakan Erdoğan, Tonya, Beşikdüzü ve Şalpazarı’nda MHP kökenli isimleri aday gösterdi.

  Bu bir nebze de, MHP’nin ülke genelinde artan oylarına da önlem alma niteliği taşıyordu.

  ***

  Kısa kesip,  yazının çekirdeğine tüneyeyim.

  Aday gösterilen hangi isimler tam isabet ve hangi isimler riskli?

  Bu süreçten sonra ne olacak?

  Teşkilatlarda toplu istifalar yaşanır mı?

  Küskün başkanlar, bağımsız aday olur mu?

  Hadi bakalım,

  İlçelerdeki aday profillerini tek tek inceleyelim…

  ***

  Ortahisar (Av.Ahmet Metin Genç): Başbakan Erdoğan, Trabzon’da parti tabanında ve halk nezdinde oldukça sevilen eski il başkanı Av. Ahmet Metin Genç’in önünü açtı.

  ahmet-metin-genc-ortahisar.jpg

  Sadakatini ve sabırlı bekleyişini ödüllendirdi.  ‘Yerel seçimlerde en çok oyu alabileceğimiz adaylarla yola devam edeceğiz’ felsefesine ‘Cuuk’ diye oturan Genç, Ortahisar için en doğru karardı. Mütevazi kişiliği ve alçakgönüllüğü ile halkın gönlünde taht kuran Genç, Ortahisar’ın favorisi… İyi bir ekip çalışması ile ipi rahat bir şekilde göğüsleyebilir…

  ***

  Akçaabat (Şefik Türkmen): “Şefik Türkmen 5. Kez başkanlığa aday gösterildi. Ankara’da Melih Gökçek ile yarışıyor.

  akcaabat-sefik-turkmen.jpgMHP adayı Metin Gedikli ve CHP adayı Ali Türen Öztürk, bu dönem işe daha bir sıkı sarılıyor. Türkmen’in en çok zorlanacağı seçim 30 Mart seçimi olacak. Akçaabat çantada keklik değil…

  ***

   

   

   

  Araklı (Recep Çebi): Yeniden adaylığı banko gösteriliyordu nitekim de öyle oldu.

  arakli-recep-cebi.jpgÇünkü ilçe halkını oldukça huzursuz eden Turp mevkiine kurulması planlanan çöp tesisi için her kesimle ortak hareket etti. Halkın frekansında siyaset yaptı. Eski başkanlarla istişare yapmayı ihmal etmedi. Bu da kamuoyu anketlerinden iyi bir sonuçla çıkmasını sağladı”

  ***

   

   

  Of (Salim Sarıalioğlu): Trabzon’da siyasi otoriterlerinin tahminlerinde ters köşe olduğu Of’ta büyük bir sürpriz yaşandı. Mevcut Başkan Murat Saral’ın yerine Salim Sarıalioğlu aday gösterildi. Sarıalioğlu, İstanbul Milletvekili Oktay Saral’a yakın bir isim.

  of-salim-sarialioglu.jpg

  Mevcut Başkan Murat Saral’a göre, halk nezdinde daha soğuk bir yapısı var. Başkan Saral, karşı hamle yapıp, bağımsız olarak Sarıalioğlu’nun karşısına çıkabilir. AK Parti’nin bu hamlesi ise en çok SP adayı İrfan Saral’a yaradı. SP’nin oy grafiğinde bir yükseliş olabilir. Sarıalioğlu’nun en büyük şansı ise, çalışkanlığı ile ilçede oldukça sevilen Of İlçe Başkanı Hakan Terzioğlu. Terzioğlu ilçede şu anda önemli bir denge unsuru olarak öne çıkıyor…

  ***

   

  Arsin (Dr. Erdem Şen): “Mevcut Başkan Şen, kısır tartışmalar ve polemiklerden hep uzak durdu.

  arsin-erdem-sen-001.jpg

  Kamuoyu yoklamaları ve anketlerde liste başıydı. Sürekli halkla iç içe bir isim. Ak Parti için doğru bir tercih.

  ***

   

   

   

  Vakfıkebir (Muhammet Balta): “AK Parti için risk taşıyan ve bağımsızlık geleneği ile bilinen bir ilçe. Mevcut bağımsız belediye Başkanı Hayri Birinci, ilçedeki ağırlığını halen koruyor.

  muhammet-balta-vakfikebir.jpg

  Balta’nın avantajı ise kırsal kesimlerdeki sempatisi… Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta için de, bu ilçedeki sonuç, siyasi kariyeri için önemli bir etken olacak. AK Parti Vakfıkebir için, yeniden kamuoyu yoklaması ve anket çalışması yaptırmalıydı. 

  ***

   

   

  Sürmene (Rahmi Üstün): Mevcut Başkan Fikri Usta’nın ilerlemiş yaşını göz önünde bulunduran AK Parti, Sürmene’de başarılı işadamı Rahmi Üstün ile yola devam etme kararı aldı.

  surmene-rahmi-ustun.jpg

  Üstün,  Sürmene için doğru bir tercih oldu. Üstün’ün halkla iletişimi son derece güzel. Bu yüzden sandıkta da zorlanmayacaktır.

  ***

   

   

   

   

  Maçka (Koray Koçhan): AK Parti için riskli ilçelerden biri de CHP’nin kalesi olan Maçka. CHP’li belediye başkanı Ertuğrul Genç’i Maçka’da yıkmak kolay değil.

  koray-kochan-macka.jpg

  Her ne kadar büyükşehir dolayısıyla kırsal kesimdeki vatandaşlarda oy kullanacak olsa da, Koçhan tercihi, AK Parti’yi Maçka’da zora sokacaktır.

  ***

   

   

   

   

  Tonya (Osman Beşel): Mevcut Başkan Ahmet Kurt çimento fabrikası krizini iyi yönetemedi. İlçe başkanı da pasif kalınca, Tonya’dan yükselen ses, Genel Merkez’i rahatsız etti. Aday adaylarından eğitimci Hüseyin Yıldırım ilk başlarda bir heyecan yaratsa da, daha sonraki günlerde bir trend yakalayamadı.

  osman-besel.jpg

  Geçtiğimiz seçimlerde bağımsız aday olan ve milliyetçi muhafazakar yapısı ile tanınan Osman Beşel, Tonya için son derece doğru bir karar oldu.. Özellikle kırsal kesimlerde büyük destek gören Beşel, uzun zamandır ibrenin dönük olduğu CHP adayı Hasan Kalyoncu ile şartladı eşitlemiş oldu. Artık son sözü Tonyalılar söyleyecek.

  ***

   

  Yomra (İbrahim Sağıroğlu): Mevcut başkan İbrahim Sağıroğlu, 3 dönem için halktan yetki isteyecek. DP’den istifa ettiğinde hangi partiye geçeceği gündemi uzun süre meşgul etmişti. MHP Milletvekili Koray Aydın’ın yakın markajındaki bir isimdi.

  yomra-ibrahim-sagiroglu.jpg

  Tercihini AK Parti’den yana kullanan Sağıroğlu’nun en büyük handikabı, ilçe yönetimi ile araların bozuk olması. İlçede ‘Antisağıroğlucular’, sahada aktif çalışmayı reddedecektir ama bunun sandığa çok büyük etki edeceğini de düşünmüyorum.

  ***

   

   

   

  Düzköy (Salih Bakal): AK Parti için riskli gördüğüm üçüncü ilçe.

  duzkoy-salih-bakal.jpg

  Mevcut Başkan Salih Bakal’ın bu dönem işi çok zor. Genel Merkez’in bu ilçede bir kan değişimine gitmesi, sandığa olumlu yönde yansıyacaktı.

  ***

   

   

   

  Çarşıbaşı (Coşkun Yılmaz): Mevcut başkan Yılmaz’da tıpkı Arsin Belediye Başkanı Dr. Şen gibi, sadece işini yapan başkanlardandı.

  carsibasi-coskun-yilmaz.jpg

  Anketlerden hep liste başı çıkması genel merkezi memnun etti. Çarşıbaşı için yerinde bir tercih oldu.

  ***

   

   

   

  Beşikdüzü (Orhan Bıçakçıoğlu) Eski MHP Trabzon Milletvekili Olan Bıçakçıoğlu’nun ismi sürpriz isimlerin başında geliyor.

  orhan-bicakcioglu.jpg

  Ülke genelinde artan MHP oylarına önlem almak için milliyetçi muhafazakâr isimleri aday gösteren AK Parti, Beşikdüzü’nü CHP’den almak için bu kez Bıçakçıoğlu ile şansını deneyecek. Bıçakçıoğlu’nun ipi göğüslemesi için, mutlak suretle olumlu bir trend yakalaması gerekiyor. Aksi halde işi zor.

  ***

   

  Şalpazarı (Fehmi Cengiz): AK Parti için riskli gördüğüm dördüncü ilçe.

  fehmi-cengiz.jpg

  MHP Genel kongresinde Koray Aydın’ın seçimi kaybetmesini bahane ederek, MHP saflarından ayrılan mevcut başkan Cengiz, bir süredir AK Parti ile dirsek temasındaydı. Cengiz’in aday gösterilmesi, özellikle ilçe teşkilatını oldukça huzursuz etti.  AK Parti bu dönem, Şalpazarı’nı teslim edebilir. Benden söylemesi.

  ***

   

  Hayrat (Mehmet Nuhoğlu): AK Parti’nin zorlanmayacağı ilçelerden biri.

  mehmet-nuhoglu-hayrat.jpg

  Mevcut Başkan Mehmet Nuhoğlu aday gösterilmesi muhtemel banko isimler arasındaydı. Doğru bir tercih oldu.

  ***

   

   

   

  Dernekpazarı (Dr. Mehmet Aşık): Mevcut başkan Cevdet Cemal Cansız, ilçede pozitif anlamda bir çıkış yakalayamadı. Sürekli Arka planda kalmayı tercih etti.

  mehmet-asik-dernekpazari.jpg

  Bir kan değişimi yapılması gerekiyordu. Dr. Aşık, ilçedeki sempatisi nedeniyle en popüler aday adayları arasındaydı…

  ***

   

   

   

  Köprübaşı (Ahmet Tekke) Trabzonsporlu eski futbolcu Fatih Tekke’nin babası olan Ahmet Tekke, Ankara lobisini iyi kullandı.

  ahmet-tekke-koprubasi.jpgMevcut başkan Ali Rıza Efendioğlu’na göre, kamuoyu araştırmalarından iyi bir sonuçla çıkan Tekke’yi, seçimde zorlayacak rakibi de yok.

  ***

   

   

  Çaykara (Hanefi Tok): Mevcut başkan Namık Kemal Gedikoğlu, bu dönem her nedense pasif bir çizgi sergiledi. Toplu açılış törenlerinde lobi çalışmaları yapması, ilçede halkın tepkisini çekti.

  caykara-hanefi-tok.jpg

  Eski ilçe başkanı Hanefi Tok ve İbrahim Çelebi arasında gidip gelen adaylık ibresi, Tok isminde durdu. Gedikoğlu ise Tok’a karşı, bağımsız olarak seçime girip yarışa dahil olabilir.

   

   

   

  BAYBURT İLÇE ADAYLARI:

   

  Aydıntepe (Şükrü Yayan): Trabzon’da etkili sivil toplum örgütlerinden biri olan, Trabzon Bayburtlular Dede Korkut Derneği başkan yardımcısı da olan Yayan, ilçede mevcut başkanı Orhan Eraslan’ın ve Sofuoğulları’nın desteğini arkasına aldı.

  sukru-yayan-aydintepe.jpg

  Şansı yüksek. En büyük handikabı ise, iletişim konusunda zaman zaman yaşadığı sıkıntılar…

  ***

   

   

   

  Bayburt Demirözü (Selami Ersen): İlçede kamuoyu araştırmaları ve anketlerden liste başı çıkan mevcut başkan Ersen’in adaylığı banko gösteriliyordu.

  selami-ersen-demirozu.jpg

  Nitekimkde sürpriz olmadı. İyi bir ekip çalışması ile, il ve ilçelerde önemli bir oy oranına sahip olan MHP’yi, yarış dışı bırakabilir.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Ortahisarlı
  01 Mart 2014 Cumartesi 18:44
  18:44
  Ortahisarı Osman Abanoz alacak.Tespitlerinizi daha objektif yapsanız daha iyi olur.Ahmet metin genç milletvekili olacak.ortahisar belediye başkanı ise osman abanoz olacak görürsünüz.
  78.163.100.45
  Turşah
  22 Şubat 2014 Cumartesi 21:29
  21:29
  Hepsini daha önce denedik artık oy yok
  78.183.165.45
  f.yakuphan
  27 Ocak 2014 Pazartesi 21:11
  21:11
  dernekpazarınıda almazlar saat partisi alır
  78.183.174.235
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim